‘Yerine Trump anlaşması koyalım’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İran’la nükleer anlaşmayı ABD Başkanı Donald Trump’ın isteklerini karşılayacak bir anlaşmayla değiştirme çağrısı yaptı.

‘Yerine Trump anlaşması koyalım’
HABERİ PAYLAŞ

İran’la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmayla ilgili BBC’ye değerlendirmede bulunan Boris Johnson, bunun ABD nezdinde kusurlu olduğunu, bir önceki Başkan Barack Obama’nın bakış açısıyla yapıldığını belirtti. ‘Gelmiş geçmiş en kötü anlaşma’ ifadesini kullanan Johnson, ‘Gelin anlaşmayı değiştirmek için birlikte çalışalım ve yerine bir Trump anlaşması koyalım’ çağrısı yaptı. Johnson, “Adı Trump anlaşması olsun. Bu ilerleyebilmek için güzel bir adım olur” ifadelerini kullandı.

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015’te Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak Trump’ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X