Yeşim küresel örnek oldu

Yeşim Tekstil, Nike’ın 2025 stratejileri kapsamında ‘Kadınların güçlendirilmesi’ temasıyla ICRW’ya ‘Tekstilde Cinsiyet Eşitliği’ konusunda yaptırdığı araştırmada en iyi örnek olarak gösterildi.

Yeşim küresel örnek oldu

Dünya markalarının stratejik üretim ortağı olarak hazır giyim ve ev tekstil alanındaki yetkinliğiyle çalışmalarına devam eden Yeşim, 21 yıldır müşterisi olan Nike firması tarafından Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi’ne (ICRW) yaptırılan araştırmada en iyi örnek firma olarak gösterildi. Nike’ın tüm üreticileri adına Yeşim’i örnek gösterdiği bu araştırma, özellikle kadınların iş gücüne katılabilmelerinin önemine, iş gücünde kalabilmeleri için özel sektörün sağladığı ücretsiz bakım hizmetlerine ve bu hizmetlerin çalışanların firma bağlılığı üzerindeki etkilerine odaklandı. Söz konusu araştırmada Yeşim’in toplumsal cinsiyet eşitliği adına verdiği kurumsallaşma taahhüdüne, çalışan ebeveynler için sağladığı bakım hizmetine ve cinsiyete dayalı şiddetle tacizin önlenmesine yönelik aldığı aksiyonlara işaret edildi.

DAHA FAZLA ÜRETKENLİK

Yapılan araştırmada, atılan adımların iş yerine devamsızlığın azalması, firma itibarını arttırması, bu itibara bağlı olarak daha fazla üretkenlik ve verim elde edilmesi, iş başvurusu yapan adaylar tarafından tercih edilebilirlik ve üretimle büyümeyi sürdürmek için gelişmiş bir organizasyon yapısı gibi işletme etkileri sunduğuna dikkat çekildi. Raporda, alınan aksiyonların sosyal etkileri arasında üretim süreçlerinin yanı sıra kreş bakım sorumluluklarını dengelemek adına gelişmiş bir yetkinlik kazanılması ve cinsiyet normları adına elde edilecek değişim süreçlerine daha geniş katkı sunulması gösterildi.

EŞİTLİK ODAKLI İŞ YERİ KÜLTÜRÜ

Cinsiyet eşitliğine yönelik grup düzeyinde politikalar ve taahhütler oluşturan Yeşim’in firma liderleri öncülüğünde samimi ve eşitlikçi bir iş yeri oluşturulmasının temelinin atıldığına vurgu yapılan raporda, şunlar kaydedildi: ‘’Tedarikçi grubunun üst düzey liderliği de daha geniş toplumsal cinsiyet eşitliği hareketiyle uyumlu hale geldi ve Yeşim yerel liderliğini fabrika düzeyinde eşitlik odaklı bir iş kültürünü teşvik etmek için cesaretlendirdi. Böylece kadınların güçlenmesini destekleyen üst düzey yöneticilerle, her düzeydeki yöneticilerin uyum sağlaması da teşvik edildi.”

İÇ KATILIM TEŞVİK EDİLİYOR

Yeşim’in grup düzeyinde bir ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Politikası’ hazırlayarak bu süreçlere olan bağlılığını pekiştirdiğinin ifade edildiği raporda, söz konusu politikanın Yeşim’in cinsiyet temelli şiddet ve tacizi her zaman gündeminde tutma taahhüdünü yinelediği belirtildi. Raporda, Yeşim bünyesinde kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’ne de atıfta bulunularak, toplumsal cinsiyet eşitliği politikasının bu komiteye katılımı ve komitenin işlevselliğini geliştirdiği, böylece gruba bağlı tüm fabrikalarda iç katılımı teşvik ederek samimi stratejilerin tasarlanabilmesine olanak sağlanacağı dile getirildi. Yeşim, geçtiğimiz yıl da yine ICRW tarafından Bakım ve Rekabet Edebilirlik Saha Araştırması Raporu’nda ‘Özel Sektörde Kadınların Bakım İhtiyaçlarını Karşılayan Küresel En İyi Uygulamalar’ arasında gösterilmişti.

ÖNCE İNSAN FELSEFESİ

– En tepeden başlayarak her kademede cesaretlendirilen fabrika yönetimi, kendi iş yerlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği kavramının güçlendirilmesi odaklı girişimleri hayata geçirmek için desteklenmekte ve motive edilmektedir.

– Yeşim Anaokulu, grubun halihazırda iş gücünde olan kadınları destekleyerek, çocuk bakım imkânı olmadığı için çalışamayacak diğer kadınlar için de istihdam engellerini ortadan kaldırarak firmanın ‘Önce insan’ felsefesini pekiştirmektedir.

– Yeşim, 2019 yılında Ağrı’da hayata geçirdiği yeni üretim tesisinin inşaatı sırasında aynı tesis içerisinde bir anaokulu da kurmuştur.

– Yeşim, Bursa fabrikasında olduğu gibi Mısır’ın İsmailia kentinde de ilgili bakım hizmetlerini sunmak adına benzer kalitede eğitim verecek bir anaokulu inşa etmiştir.

– Çalışan ebeveynler için söz konusu bakım desteği, düşük devamsızlığa katkıda bulunur.

– Yeşim, her türlü iş yeri tacizine sıfır tolerans politikası uygulamaktadır.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X