Yeşim Mısır’da da lider

Yeşim Grup’a bağlı Jade Tekstil, üst üste 3’üncü kez Mısır’ın en büyük hazır giyim-konfeksiyon ihracatçısı oldu. Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, ‘’Mısır için bu kadar büyük önemi olan bir sektörde 3’üncü kez ihracatta birinci olmamız bir Türk şirketi olarak bizi çok gururlandırıyor” dedi.

Yeşim Mısır’da da lider

Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, Amerika pazarını Mısır’dan, Avrupa pazarını da Türkiye’den ellerinde tuttuklarını belirtti.

Yeşim Grup Co CEO’su Selim Şankaya, ‘2020 Mısır Konfeksiyon İhracatı’ sonuçlarına göre 3 yıl üst üste ‘En büyük hazır giyim-konfeksiyon ihracatçısı’ olma başarısı elde etmelerinden dolayı son derece mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. Avrupa pazarına yönelik üretimini sürdüren Türkiye’deki tesislerinin dışında 2 ülkede daha üretim yaptıklarını hatırlatan Şankaya, bunlardan birinin global oyuncu olma misyonlarına uygun olarak 2008’de Mısır’ın İskenderiye şehrinde faaliyete geçtiğini vurguladı. Bölgedeki bu ilk üretim tesislerinin ardından bir diğer yatırımlarını 2009 yılında Kahire’de devreye aldıklarını ifade eden Şankaya, Mısır operasyonlarının sonuncusunun da 2019 yılı itibarıyla İsmailiye kentinde hayata geçtiğini anlattı. Şankaya, ‘’Yeşim Grubu olarak Mısır’da 3 fabrikamızla üretim ve ihracat faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mısır’daki tesislerimizden başta Nike ve Under Armour markaları için olmak üzere Amerika pazarına ürünlerimizi gönderiyoruz” dedi.

STRATEJİK BİR YATIRIM

Mısır’ın kendileri için stratejik bir yatırım olduğunu dile getiren Şankaya, şöyle devam etti: ‘’Amerika pazarı çok büyük bir pazar. Mısır’ın da Amerika ile yapmış olduğu serbest ticaret anlaşması çok önemli bir anlaşma ve orada gümrüksüz mal satma fırsatınız var. Mısır, 2030’a kadar belirlediği büyüme hedefleri içinde hazır giyim sektörünü öncelikli sektör olarak konumlandırmış durumda. Mısır için bu kadar büyük önemi olan bir sektörde üst üste 3’üncü kez ihracatta birinci olmamız bir Türk şirketi olarak bizi çok gururlandırıyor. Amerika pazarını Mısır’dan, Avrupa pazarını da Türkiye’den elimizde tutuyoruz.”

TEK YOL ÇOK ULUSLU ÜRETİM MERKEZLERİ

Moldova’dan da Rusya pazarına yönelik üretim yaptıklarına dikkati çeken Şankaya, Uzak Doğu devleriyle rekabet edebilmenin tek yolunun çok uluslu üretim merkezleri olduğunun altını çizdi. Selim Şankaya, ‘’Bu pazarları elinizin içine almanız lazım. Eğer Amerika, Avrupa ve Rusya’yı elinizin içine almışsanız markalar otomatik olarak sizlerle stratejik ortaklığa giriyor ve uzun vadeli büyüme planları yapıyor” diye konuştu.

ÖNEMLİ YAPI TAŞLARINDAN BİRİYİZ

Yeşim’in sadece Bursa’da toplam 325 bin metrekarelik bir alanda hazır giyim ve ev tekstilinde dünya markalarına üretim gerçekleştirdiğini belirten Selim Şankaya, şunları kaydetti: ‘’Dünyada hazır giyim sektöründe aynı çatı altında iplikten mamul ürüne kadar tüm işlemleri kendi bünyesinde yapabilen sayılı entegre tesislerden biri konumundayız. Ayrıca Türkiye’de yarattığımız istihdam ve kadın çalışan hacmiyle de en büyük firmalar arasındaki yerimizi koruyoruz. Yeşim Grup olarak örmede günlük 115 ton, boyamada 125 ton, baskıda 100 bin metre, hazır giyimde 250 bin adet ve ev tekstilinde de 100 bin adetlik kapasitemiz mevcut. Uzun yıllardan bu yana Bursa’da tekstil ve hazır giyim sektöründe en fazla ihracat yapan firma olma unvanıyla hem Bursa hem Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından biri konumundayız. Bursa’nın hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri ihracatının dörtte birini tek başına karşılayan Yeşim, gerçekleştirdiği ihracat hacmiyle ülkeye net girdi sağlamayı sürdürüyor.”

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Bursa fabrikalarında 4 binden fazla çalışan olduğuna vurgu yapan Şankaya, Mısır’daki istihdamlarının da 6 bin 500’ü bulduğunu söyledi. Toplama bakıldığında 14 bine yakın çalışanları bulunduğunu ifade eden Şankaya, 7 bin civarında da partner olarak fason çalışanları olduğunu dile getirdi. Bursa tesislerindeki kadın çalışan oranının yüzde 55 seviyelerine ulaştığına işaret eden Şankaya, genç iş gücünü fazlasıyla desteklediklerini anlattı. Selim Şankaya, ‘’2019’da Bursa tesisinde bin 200 kişilik ek istihdam sağladık. Yine 2019’da Mısır’da ciddi bir yatırım programı devreye alarak yeni bir fabrika kurduk. Ayrıca Ağrı’da devlet teşvikiyle yeni bir üretim tesisi hayata geçirdik. 2019’da ağırlıklı olarak Mısır ve Yeşim’de olmak üzere toplamda 65 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştık. Ağrı’ya ilerleyen dönemde ilave bir 30 milyon dolarlık yatırım daha öngörüyoruz. Mısır’da da 2025 sonuna kadar 10 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X