Yıldırım’a Afet Yönetim Merkezi

Bursa ve Yıldırım’ın deprem kuşağında bulunduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçeye; deprem izleme istasyonları, eğitim salonları ve STK’ların yararlanacağı bölümler bulunan Afet ve Acil Yönetim Merkezi kazandıracaklarını söy

Yıldırım’a Afet Yönetim Merkezi
HABERİ PAYLAŞ

Yıldırım’ın deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali,  ilçenin er yada geç bu gerçekle yüzleşeceğini söyledi. Yerel yönetim olarak,  Yıldırım’ı muhtemel bir depreme karşı hazır hale getirmek için yoğun bir çaba sarf ettiklerini dile getiren Başkan Edebali,  Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm hamlelerinden birisini başlatmalarının en önemli faktörlerinden birisinin bu gerçek olduğuna işaret etti.  

Afetlerle mücadele etmenin birçok boyutu bulunduğunu güvenli konutlar inşa etmenin ise bunun sadece bir yönü olduğunu vurgulayan Başkan Edebali, “Afetlerle baş çıkabilmenin en kolay yolu  öncesinde yapılan hazırlıklar ve bilinçlendirme faaliyetleri. Bu kapsamda arama kurtarma birimlerimizi yeniden yapılandırdık. Personelimizi yoğun eğitim süreçlerine tabi tuttuk. 20 personelimiz ve 2 tam donanımlı aracımızla olası afet durumlarına anında müdahale edebilecek konumdayız. Yine 20 mahallemizde bünyesinde öncelikli yaşama elemanları ve acil müdahale ekipmanları bulunan deprem depoları oluşturduk. 15 okulda 5 bin 164 öğrencimize temel afet bilinci ve yangın eğitimi verdik” diye konuştu.

KOORDİNASYON SAĞLAYACAK

Mimar Sinan Mahallesi’nde inşaatı süren Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin ilçedeki önemli bir açığı kapatacağını ifade eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bin 495 metrekare alan üzerine inşa edilecek merkezin bünyesinde deprem izleme istasyonları, eğitim salonları ve sivil toplum kuruluşlarımızın yararlanacağı bölümler bulunacak.  Çağın gereklerine uygun olarak yapılacak merkezimizde eğitim ve bilinçlendireme çalışmalarımız aratarak devam edeceği gibi, sadece deprem için değil, yangın ve lodos gibi olası afetlere karşı çalışmalar yürütülecek. Ayrıca merkezimiz olası afetlerde karşı farklı birimler arasında koordinasyonu sağlayarak hızlı ve etkin mücadele olanağı sunacak” ifadelerini kullandı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X