Yılı 41,7 milyon TL karla kapatıyoruz

Başkan Asa, 2010 yılı öncesinde zarar eden Marmarabirlik’in bugün karını ve yatırımlarını sürekli artıran bir kurum haline geldiğini söyledi.

Yılı 41,7 milyon TL karla kapatıyoruz

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, birliğin yılı 41 milyon 700 bin lira karla kapatacağını söyledi.

Asa, yaptığı açıklamada, 22 Ekim’de başlayan 2014-2015 ürün alım kampanyası kapsamında, bölgedeki rekolte düşüşü ve ürün kaybına rağmen alınan zeytin miktarının 24 Aralık itibarıyla 26 bin 500 ton seviyesine ulaştığını, sezonun sona ereceği 9 Ocak 2015’e kadar da 28 bin tona ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. 

Üreticiye ödenecek alım bedelinin ise şu an itibarıyla 115 milyon liraya ulaştığını, kampanya sonunda ise 120 milyon lirayı bulacağını kaydeden Asa, bunun bir bölümünü peşin ödediklerini ve 16 Ocak 2015’te borçlarının kalmayacağını bildirdi.

41 KERE MAŞALLAH

Hidamet Asa, birliğin son yıllarda yurtiçi ve yurtdışı satışlarında önemli başarılara imza attığını ve bunun karlılığına yansıdığını ifade ederek, ”Marmarabirlik, 2010 yılı öncesinde zarar eden bir kurum halindeyken ilk yıl 7,8 milyon, ikinci yıl 17 milyon, üçüncü yıl 23 milyon lira ve bu yıl itibarıyla ’41 kere maşallah diyorum’, 41 milyon 700 bin lira kar eden bir kuruluş haline geldi” dedi. 

Marmarabirlik’in, karlılığının yanı sıra son 3 yılda 35 milyon liralık yatırım yaptığına da dikkat çeken Asa, 2015’te ise 20 milyon liralık yatırım planladıklarını açıkladı.

47 ÜLKEYE İHRACAT

Asa, stok durumu da göz önünde bulundurulduğunda, bu yılki rekolte düşüklüğünün Marmarabirlik’e ürün tedariki noktasında hiçbir sıkıntı yaşatmayacağını ifade ederek, gelecek 1,5 yılda satacak ürüne sahip olduklarını vurguladı. 

”Gemlik tipi sofralık zeytinde dünyada rakipsiz” diyen Asa, ihracat yaptıkları ülke sayısının 47’ye ulaştığına işaret etti.

‘MB’ YURTDIŞINDA BÜYÜTECEK

Birliğin yeni markası ‘MB’nin lansmanını kısa süre önce yaptıklarını hatırlatan Asa, bu ürünün Türkiye genelindeki pazarlamasının Koç Grubu şirketlerinden Düzey Pazarlama tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Asa, ‘MB’ markasının yurtdışında bayilik yapılanmasını da hedeflediklerini vurguladı.

32 BİN ORTAK

Gemlik, Mudanya, Erdek, Orhangazi, İznik, Edincik, Mürefte ve Marmara Adası’nda kooperatifleri ve 32 bin ortağı bulunan Marmarabirlik, Bursa-Başköy’deki entegre tesislerinde sofralık zeytin, yağı ve ezmesini üretiyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X