Yılın ilk MGK’sı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan 2015 yılının ilk MGK’sında Şah Fırat operasyonu nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tebrik edildi.

Yılın ilk MGK’sı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanan 2015 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 6,5 saat sürdü.

Toplantı sonrası bir bildiri yayınlanarak MGK’da görüşülen konular hakkında bilgi verildi.

Toplantının ardından yayınlanan bildiride, 

‘’1. 30 Aralık 2014 tarihindeki toplantıdan bugüne kadar geçen son iki aylık dönemde vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini ilgilendiren gelişmeler görüşülmüş, alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur. Çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiş ve terörün sona erdirilmesi için verilen mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususu vurgulanmıştır. Paralel devlet yapılanması ve legal görünüm altında faaliyet gösteren illegal oluşumlara karşı yürütülen ulusal ve uluslararası çalışmalar hakkında kurula bilgi sunulmuştur. Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle 22 Şubat 2015 tarihinde icra edilen Şah Fırat operasyonu görüşülmüştür. Operasyonu başarıyla icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne takdir ve tebrikler ifade edilmiştir.

2. Suriye’de beşinci yılına girmekte olan çatışmanın mevcut dinamikleri, DEAŞ dahil Suriye kaynaklı risk ve tehditlerin ülkemizin güvenlik ve istikrarına etkileri, uluslararası toplumla iş birliği içinde attığımız adımlar, Suriye bağlamında uluslararası alanda meydana gelen gelişmeler, ülkemizdeki sığınmacıların durumu ve yardımlarımız görüşülmüştür.

3. Milli ve NATO bakış açısından risk ve tehdit değerlendirmesi ve mücadele konsepti hakkında bilgi arz edilmiştir.

4. Güney Kafkaslar’daki gelişmeler ele alınmış, bu vesileyle Hocalı Katliamı’nın şehitleri rahmetle anılmıştır.

5. Libya ve Yemen’de yaşananlar ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki durum, İsrail – Filistin ihtilafında meydana gelen gelişmeler gözden geçirilmiştir.

6. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da katılmış; enerji alanındaki gelişmeler, riskler, fırsatlar ve enerji arz güvenliğini sağlayacak politikalar görüşülmüş, alınması gereken tedbirler değerlendirilmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X