Yine ‘soykırım’ krizi

Fransa’da, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa Senato’da kabul edildi.

Yine ‘soykırım’ krizi

Tasarıya 146 senatör ‘hayır’ oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Senato’da kabul edilen tasarı yeniden meclise gönderilecek, tartışma yapılmayacak değişikliklerle 3 hafta sonra yasallaşacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile Senato Başkanı resmi konutunda akşam yemeğinde bir araya gelmişti. Oylamada Senato Başkanı Larcher çekimser oy kullandı.

İPTAL EDİLMİŞTİ

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edilen inkar tasarısını Anayasa Konseyi, ifade hürriyetini sınırlandırdığı gerekçesiyle iptal etmişti. 

Tasarının yeniden Anayasa Konseyi’ne taşınması için Senato veya Meclis Başkanı’nın itirazı veya en az 60 senatör veya vekilin imzası gerekiyor.

 

Üçüncü olarak bu konuda herhangi bir vatandaş bir yıl hapis ve 40 bin euro ceza alırsa, bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne dava açarak bu konuda yasaya karşı olan senatörler olduğunu belirterek iptal isteyecek. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X