Yoğurtla birlikte tüketildiğinde öyle bir etkisi var ki!

Yaz kış tüketebileceğiniz dut kurusu içerisinde yoğun miktarda C vitamini ve demir içerir. Tek başına yendiğinde müthiş bir antioksidan kaynağı olan dut yoğurtla beraber yendiğinde ise…

Yoğurtla birlikte tüketildiğinde öyle bir etkisi var ki!

Antioksidan bakımından zengindir

Dutun yaprağı, meyvesi ve sapı da antioksidan bakımından son derece güçlüdür.

Antioksidanlar serbest radikallerin hücreye verdiği hasarları önlerler.

Üstelik dut meyvesi içinde bulunan Resveratrol antioksidanı bulunuyor. Bu antioksidan çeşidi daha uzun yaşamayı sağlıyor ve aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor.
 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Vücudumuzda bulunan makrofajlar hastalıklara karşı vücudumuzda devamlı teyakkuzda olan beyaz kan hücreleridir.

Dut ise bu makrofajları aktive eden alkoidleri içermektedir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir, hastalıkları engeller.
tyt.jpg
 

Kansere karşı koruyucu kalkandır

Kuru dut Çin tıbbında uzun süre boyunca kanşere karşı şifa amacıyla kullanılmıştır.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu da bu uygulamaların haklı olabileceği gösterilmiştir. Her gün bir avuç kuru dut yiyerek sağlığınızı garanti altına alabilirsiniz.
 

Kan şekerini dengeler

Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki kuru dut kan şekerini dengeler.

Dutun içerdiği DNJ maddesi kan şekerinin kontrolünü sağlamaktadır. Ancak diyabet hastaları porsiyon kontrollerini sağlayarak tüketmelidir.

1234-002.jpg
 

Bağırsakları çalıştırır

Lif bakımından zengin olan kuru dut, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kalp sağlığını koruyarak kolesterol seviyesini dengeler.

rtrgbv.jpg
 

Tatlı krizlerini önler

Özellikle yağsız yoğurt ile beraber tüketildiğinde tatlı krizini bıçak gibi keser. Bu karışımı ara öğünlerde tüketebilir dilerseniz kahvaltıda da yiyebilirsiniz. Bu sayede kilo verme hızınız artacaktır.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X