Yoksulluk sınırı 4 bin lirayı aştı

Türk-İş, çalışanların geçim koşuları ile ilgili yılın son araştırmasını yayınladı. Buna göre, aylık geliri 4 bin 14 liranın altında olar dört kişilik bir aile yoksul.

Yoksulluk sınırı 4 bin lirayı aştı
HABERİ PAYLAŞ

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 232, yoksulluk sınırı da 4 bin 14 lira oldu.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının aralık ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 232 lira 35 kuruş, gıda harcaması ile giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 14 lira 17 kuruş olarak belirlendi.

YAŞAM MALİYETİ 1.457 TL

Tek kişinin yaşam maliyeti de aralık ayı itibarıyla bin 457 lira 81 kuruş olarak hesaplandı. Araştırmaya göre, bir işçinin sadece kendisi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bir önceki yıla göre 44 lira, temel ihtiyaçları için yapması gereken toplam harcama ise 267 lira arttı. Dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı, 2014’ün eş dönemine göre yüzde 13,94 arttı. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,08 olarak hesaplandı.

PEYNİR VE YOĞURTA ZAM BEKLENİYOR

Türk-İş’in araştırmasına göre, gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatlarında ise aralık ayında şunlar gözlendi: ”Sütte ilginç bir fiyat uygulamasıyla çoğu markada zam yapıldı ama zamdan önceki fiyat indirim olarak etikete yansıtıldı. Yoğurt ve peynir grubunda da fiyat hareketliliği söz konusu oldu. Önümüzdeki ay bu ürün grubunda ‘ötelenmiş’ fiyat artışları bekleniyor. Et ile sakatat fiyatı aynı kalırken, tavuk az da olsa ucuzladı. Balık fiyatı ortalamada artış gösterdi. Yaş sebze ve meyve ortalama kilogram fiyatı bu ay 3 lira 20 kuruş olarak hesaplandı. Bu ay sebze grubunda düşük de olsa fiyat gerilemesi görüldü.”

SİYAH ZEYTİNİN FİYATI DEĞİŞMEDİ

Türk-İş, yılın son ayında tereyağının fiyatının aynı kaldığını, margarinin ise zamlandığını bildirdi. Araştırmaya göre, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatında bu ay artış tespit edildi. Siyah zeytin fiyatı değişmezken, yeşil zeytin ucuzladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X