Yoksulluk sınırı 5 bin 624 lira

Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasında, nisan ayında 4 kişilik ailenin asgari geçim sınırı 5 bin 624 lira 85 kuruş olarak tespit edildi.

Yoksulluk sınırı 5 bin 624 lira

Sendika’nın Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Merkezince hazırlanan nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan nisan fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 740 lira 32 kuruş olarak hesaplandı.

Araştırmada, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi bir önceki aya göre yüzde 1,72 artışla 5 bin 624 lira 85 kuruş, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 1,36 yükselişle 2 bin 103 lira 36 kuruş oldu. Türkiye’de 4 kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı nisanda 2 bin 154 lira 32 kuruş olarak tespit edildi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, enflasyon hedefine göre belirlenen memur maaş zamlarının asgari geçim için gerekli harcamalar karşısında eriyip gittiğini belirtti.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X