YÖK’ten ‘rektörlük’ açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirlenerek doğrudan atama usulünün getirileceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanı’na bırakılacağı şeklindeki iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

YÖK’ten ‘rektörlük’ açıklaması

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede “Üniversiteye saray rektörü” başlığı altında haber yayımlandığı anımsatılarak, haberin içeriğinin tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik ve asılsız olduğu belirtildi.

25 Aralık’ta gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulunun ardından, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması kapsamında “Yükseköğretim Kanunu Tasarısı” çalışmasının başlatıldığının duyurulduğu hatırlatılan açıklamada, gelişmelerden kamuoyunun sürekli olarak haberdar edileceğinin ifade edildiği de aktarıldı.

Bu kapsamda, her türlü faaliyet ve çalışmasını şeffaflık içerisinde yürüten yeni YÖK’ün, yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin attığı her adımı medya ve kamuoyuyla paylaştığı vurgulanan açıklamada şunlar, kaydedildi:

“Bu konularda gelen her türlü soruya ilişkin bilgi paylaşımı yetkili organlarımız tarafından yapılmaktadır.

Bu yaklaşımımıza rağmen haberde yer alan ‘başkanlığımızın bazı üniversite rektörlük seçimlerinin öncesinde acele ettiği, rektörleri yönlendirememe korkusuyla üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini kaldıracağı, bunun yerine rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirleyerek doğrudan atama usulünü getireceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanına bırakılacağı, bu sayede Cumhurbaşkanımızın da istediği zaman istediği rektörü görevden almasının sağlanacağı’ şeklindeki ifadeler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. İçeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik ve bütünüyle gerçek dışı bu habere itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X