<

Yol kesen teröristler doktoru öldürdü

Diyarbakır’ın Kulp ve Lice ilçeleri arasında karayolunu kesen teröristler durmayan bir araca ateş etti. Saldırıda araç sürücüsü doktor Abdullah Birol hayatını kaybetti

Yol kesen teröristler doktoru öldürdü
HABERİ PAYLAŞ

Alınan bilgiye göre, Kulp ve Lice arasındaki Yapraklı köyü yakınlarında karayolunu kesen teröristler, yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü ve örgüt propagandası yapmak istedi.

Bu sırada otomobiliyle Kulp yönünden Diyarbakır’a giden doktor Abdullah Birol, teröristlerin yolu kestiğini fark ederek kaçmaya çalıştı.

Teröristlerin kaçan araca uzun namlulu silahlarla ateş açması sonucu Birol, olay yerinde hayatını kaybetti.

Olay yerine gelen güvenlik güçleri, teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlattı.

“Bunun izahı yok”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktor Abdullah Biroğul’un Diyarbakır’daki terörist saldırıda yaşamını yitirmesine ilişkin olarak, “Yol kesiyorsun ve kestiğin yolda bir hekimi katlediyorsun. Bunun izahı yok. Bunun herhangi insani bir değerle de izahı yok. Türkiye’nin bu teröristlerin de üstesinden gelecek gücünün olduğunu onlar görecek” dedi.

Müezzinoğlu, Geçici Bakanlar Kurulu’nun Anıtkabir ziyareti öncesi makamından çıkışta, doktor Abdullah Biroğul’un hayatını kaybetmesine yol açan terör saldırısı hakkında değerlendirmede bulundu.

Terör eylemlerinin sağlık çalışanlarına da yöneldiğini belirten Müezzinoğlu, daha önce bir ambulansın kaçırıldığını, Şırnak Cizre’de PKK’lılarca bir sağlık çalışanının hunharca katledildiğini ifade etti. Müezzinoğlu, dün akşam itibarıyla da 1986 doğumlu, aile hekimi genç bir meslektaşlarının uzun namlulu silahla gerçekleştirilen terörist saldırıda katledildiğini söyledi.

Bu eylemleri “insanlık dışı” olarak nitelendiren Müezzinoğlu, “Bu olaylar, sağlık camiamızı derinden yaralıyor. Sağlık camiası olarak birlik ve beraberlik içinde yine insanı yaşatmaya, insanın derdine derman olmaya gayret edeceğiz. Hekimimize Allah’tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Sağlık camiamızın başı sağ olsun” diye konuştu.

Müezzinoğlu, sağlık camiasının Türkiye’nin her köşesinde vatandaşlara hizmet sunmaya devam edeceğini vurguladı.

“Bizi çok farklı boyutlarıyla üzüyor ve yaralıyor”

Bakan Müezzinoğlu, bir gazetecinin “Sağlık hizmeti götüren araçlara yönelik de saldırılar gerçekleşiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, araçların yerine her zaman yenisinin konulabileceğini belirterek, “Telafisi mümkün olanların hepsini telafi ediyoruz. Kaybedilen canı, bir değeri telafi etmek ise mümkün değil” dedi.

Hekimler başta olmak üzere bir sağlık çalışanının yetiştirilmesinin zorluğuna işaret eden Müezzinoğlu, “Bu hekimleri, hemşireleri, sağlık memurlarını kaybetmek, bizi çok farklı boyutlarıyla üzüyor ve yaralıyor. Bir de ‘insanlık dışı, hunharca, kalleşçe’ demek doyurmuyor ve karşılığını bulmuyor” ifadelerini kullandı.

Bu terör saldırısında herhangi çatışmanın olmadığını söyleyen Müezzinoğlu, “Herhangi bir karşı durma yok. Yol kesiyorsun ve kestiğin yolda bir hekimi katlediyorsun. Bunun izahı yok. Bunun herhangi insani bir değerle de izahı yok. Ama araç, gereç ve bunların daha iyisini yapabilecek gücü var Türkiye’nin. Bu teröristlerin de üstesinden gelecek gücünün olduğunu onlar görecek” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm sağlık camiasına baş sağlığı dileyen Müezzinoğlu, bakanlık adına Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan’ın, Biroğul’nun evine taziye ziyaretine gitmek üzere yola çıktığını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X