Yöresel ürünler pazara çıkıyor

Başta Mustafakemalpaşa tatlısı olmak üzere salçalık biber, domates, kırmızı biber ve süt üretiminde son yıllarda bölgenin lokomotifi konumuna yükselen Mustafakemalpaşa’nın, kırsal kalkınmanın temeli olan doğal gıda ürünlerinden orman ürünlerine kadar sahi

Yöresel ürünler pazara çıkıyor

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde ‘Elimizden Yöremizden’ sloganıyla gerçekleştirilen mini fuar niteliğindeki organizasyon, 21-22 Ekim tarihlerinde Adnan Menderes Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

ÜRÜNLER DEĞERLENECEK

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, kırsalda yetişen ürünlerin tanıtım ve satışının sağlanarak, yeni pazarlarla bağ kurulması amacıyla yapılan etkinliğin üretici ve alıcıyı buluşturarak bölge ekonomisine ciddi bir hareketlilik kazandıracağını söyledi. 

Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanan Mustafakemalpaşa’nın dayanıklı gıda ürünlerinin yanı sıra geleneksel ev lezzetlerine de sahip olduğunu ifade eden Kurtulan, ‘Bölgemizde üretim mekanizmasının iki boyutu var. İlkini dayanıklı gıda ürünleri oluşturuyor. Bereketli topraklarımızda yetişen sebze, meyve, ceviz ve asma yaprağı gibi çeşitli lezzetler paketlenerek üreticiye sunuluyor. Üretimin diğer boyutunda ise organik lezzetler var. Karaoğlan’ın kuru fasulyesi, Akçapınar’ın kara inciri, Onaç ve Dorak’ın defnesi gibi daha birçok yerden toplanan yüzde 100 doğal ürünlerle birlikte kasnak ve yayık gibi orman ürünlerinden elde edilen ev araç gereçleri de bu sergide yerini alacak. Yöresel Ürün Tanıtım Günleri, kıyıda köşede kalmış yerel lezzetlerin coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmelerle tescil edilmesine ve daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olacak’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X