Yörük Türkmenlerin tarihi ve yaşantısı anlatıldı

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Yörük Türkmen Buluşması Paneli ve Yörük Yaşantısı Sergisi düzenlendi.

Yörük Türkmenlerin tarihi ve yaşantısı anlatıldı

Soğanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Prof. Dr. İlhan Şahin, Türkiye Yörük Türkmen Birliği Başkanı ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri ve Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi Fahrettin Beşli ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen Yörük Türkmen Dernekleri temsilcileri katıldı. Şenlikler kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yörük Türkmen Buluşması etkinliği çerçevesinde düzenlenen panelde Prof. Dr. İlhan Şahin, Yörük hayatının nasıl ortaya çıktığı ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verdi. Göçebe hayatın Avrupa ile Asya’nın birleştiği Avrasya bölgesinde ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Şahin, “İnsanoğlu, tabiata ayak uydurmak adına mevsimleri en iyi bilen varlıklar olan hayvanları takip ederek göçebe hayatı benimsemişlerdir. Hayvanları takip ederken aynı zamanda onları evcilleştirmişler. Özellikle atın evcilleştirilmesi göçlerin daha hızlı yapılmasını sağladı. Ben atın evcilleştirilmesini aya çıkılması kadar önemli buluyorum” dedi.

Tabiatla bütünleşebilmek ve tabiatın nimetlerinden faydalanabilmek adına Yörük Türkmenlerin tecrübelerinin büyük önem taşıdığını kaydeden Şahin, “Yörükler üzerine en çok Japon bilim adamlar araştırmalar yapıyor. Çünkü teknolojinin kendilerini monotonlaştırdığını ve göçebelerin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtiyorlar” diye konuştu.

Şahin, Osmanlı Devleti’nin ortaya çıkmasında Yörük değerlerinin çok önemli bir rol oynadığını belirterek şunları söyledi:

“Osmanlı Devletinde ve günümüzde toplumun kültürel değerlerini devamlı tazeleyen bir unsur vardır. Bu unsurda Yörük topluluğudur. Ben Yörüklerin değerlerini, uygarlığımızın önemli değerleri arasında görüyorum. Akrabalık ilişkilerine ve akrabalık terimleri açısından en zengin vasıflara sahip olan topluluk Yörüklerdir.”

Panelin ardından katılımcılar, Yörük Türkmenlerinin yaşantılarının anlatıldığı, 56 fotoğraftan oluşan Yörük Yaşantısı Sergisi’ni gezdi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X