Yörük ve Türkmen dernekleri birlik kuruyor

Türkiye’nin çeşitli vilayetlerindeki Yörük ve Türkmen derneklerinin yöneticileri, Bursa’nın Orhaneli ilçesinde buluşarak, birlik kurma kararı aldı.

Yörük ve Türkmen dernekleri birlik kuruyor

3 konfederasyon, 23 federasyon ve 210 derneği bir çatıda altında toplanıyor. Yörük ve Türkmen derneklerinin yöneticileri , Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatloğlu’nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Bursa İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen’in mevcut kanuni düzenlemelere göre “birlik” oluşturulmasının esasları ile ilgili verdiği bilgiden sonra derneklerin sıkıntılarına çözüm arandı. Genel Başkan İrfan Tatloğlu’nun kuruluş sürecini yönetmesi ve kurumsallaşmayı sağlaması oy birliği ile kabul edildi.

Çalıştaya doğu ve güneydoğudan gelen Yörük ve Türkmen derneklerinin temsilcilerinin konuşmaları damga vurdu. Çalıştayın ikinci gününde Yörük-Türkmen kültürüne dair akademik değerlendirmeler yapıldı. Dr. Ayşe H.T. Horzumlu, Sarıkeçili Yörüklerinin bugünkü hayat tarzı ile ilgili tespitlerini aktardı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Kâmil Dilek, Yörük-Türkmen kültür ve tarihi ile ilgili çalışmaları artıracaklarını ifade etti.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, üniversitelerinde Yörük-Türkmen araştırmalarını yapacak bir merkez oluşturduklarını bildirdi.

Genel başkanlığı sürdürmekle görevlendirilen İrfan Tatloğlu, kapanış konuşmasında, çalıştayda alınan bu kararlarla tüzel kişiliğine kavuşacak Türkiye Yörük Türkmen Birliği çatısı altında, ‘ben’den ‘biz’e geçişi tamamlayacaklarını, daha disiplinli ve sistematik çalışmalar yapacaklarını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X