YPG ile petrol takası

Şam yönetimini PKK’nın Suriye kolu YPG ile petrol takası anlaşması yaptığı öne sürüldü. Anlaşmaya göre YPG, Deyr ez Zor’da kontrolü altındaki El Ömer’den çıkartılan ham petrolü mazot karşılığında hükümetle takas edecek.

YPG ile petrol takası
HABERİ PAYLAŞ

Terör örgütü  YPG/PKK ve Beşşar Esed rejimi, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde örgütün işgalindeki en büyük yataklardan El Ömer’den çıkartılan petrolü takas etme konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşma gereği, YPG/PKK’nın rejime verdiği her 100 varil ham petrol  karşılığında rejimden 75 varil mazot alacak.
Ekim 2017’de terör örgütü DEAŞ’ın El Ömer yatağından çekilmesinin  ardından onlarca ABD askeri YPG/PKK’lı teröristlerin safında bölgeyi koruma  altına almıştı. Suriye’nin en zengin petrol yatağı niteliğindeki El Ömer’den  günde yaklaşık 15 bin varil petrolün çıkarıldığı bildirildi. 

Şam yönetimi ve YPG/PKK yaklaşık bir yıl önce de Suriye’de örgütün işgal ettiği  Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşma kararı almıştı. ABD destekli terör örgütü, Suriye’de petrol kaynaklarının yaklaşık  yüzde 70’ini işgal ediyor.

ENERJİ BÖLGESİ

Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına sahip. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri’nin doğusu Suriye’nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor. Bu petrol sahaları, tahmini hesaplamalara göre Suriye’nin enerji kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

YPG,  Deyr ez Zor’un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Koniko’yu 23 Eylül 2017’de ele geçirirken, 22 Ekim 2017’de de Suriye’nin en büyük petrol sahası El Ömer’i kontrol altına almıştı. Ülkedeki bütün petrol rafinerileri ise hükümet güçlerinin kontrolü altında bulunuyor.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X