Yulaf ekim alanı destekle genişledi

Hayvan yemi yapımında kullanılan yulafın bu yıl devlet desteği kapsamına alınmasıyla ekim alanlarının arttığı belirtildi. Bu yıl ekim alanlarının rekor düzeyde genişlediği kaydedildi.

Yulaf ekim alanı destekle genişledi

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aranmaz, hayvan yemi yapımında kullanılan yulafın, bu yıl devlet desteği kapsamına alınmasıyla ekiminin arttığını belirtti. Aranmaz, geçen yıla göre bu yıl ekim yapılan tarım alanlarının rekor düzeyde genişlediğini vurguladı.

Bu yıl yulafa ilk kez devlet desteği verileceğini anlatan Aranmaz, bu desteğin dönüm başına 45 TL olarak belirlendiğini kaydetti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yulafın da diğer yem bitkilerinden olan mısır, yonca, fiğ, korunga gibi destek kapsamına alındığını ifade eden Aranmaz, ‘Çiftçilerimiz yulaf için destek başvurularını tamamladı. Bu yıl 603 çiftçi, 5 bin 287 dönüm alana yulaf ektiğini beyan etti. Geçen yıl ise 86 çiftçimiz bin 573 dönüm alana yulaf ektiğini beyan etmişti. Kayıtlarımız, devlet desteğiyle birlikte bu bitkinin ekiminin katlanarak arttığını gösteriyor’ dedi. 

YEM MALİYETLERİ…

Yulaf ekim alanlarındaki büyük artışın devlet desteğiyle gerçekleştiğini ifade eden Yenişehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Aranmaz, hayvan yetiştiriciliğinde yulafın önemini vurguladı. Aranmaz, ‘Neme karşı dayanıklı olan yulaf bitkisi, hayvanlar için iyi bir besin kaynağı. Baklagiller ailesinden olan yonca, fiğ ve korunganın yanında buğdaygillerden olan yulafın yedirilmesi, hayvanlarda çok yönlü ve dengeli beslenmeye yardımcı oluyor. Yulaf ekiminin özendirilmesi, bir yandan da kaba yem maliyetlerinin azalmasını sağlayacak’ diye konuştu. 

TARIM ALANI GENİŞLEYECEK…

Ülke genelinde yem bitkisini açığı bulunduğunu ifade eden Aranmaz, çiftçilerin hazır yem satın almak yerine kendi yemlerini kendilerinin hazırlamaları için teşvik edildiğini söyledi. Aranmaz, yulafın devlet desteği kapsamına alınmasının, gelecek yıllarda bu bitkinin yetiştirildiği tarım alanlarının daha da genişlemesine katkısı olacağını kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X