Yunanistan borcun bir kısmını erken ödeyecek

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, ülkesinin Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) aldığı borcun bir kısmını erken ödemek için resmi olarak girişimde bulunduğunu bildirdi.

Yunanistan borcun bir kısmını erken ödeyecek
HABERİ PAYLAŞ

Miçotakis, sosyal medya hesabından açıklamada, ”Yunanistan bugün maliyeti yüksek olan IMF kredisinin erken ödemesi konusunda talebini iletti.

Bu durum ülkenin güvenilirliğini artırarak Yunan hazine kaynaklarından tasarruf sağladı” dedi. Öte yandan Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikouras’ın, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Euro Grubu’na resmi teklifini ilettiği duyruldu. Cuma günü gerçekleştirilen Euro Grubu Maliye Bakanları toplantısı sonrası ESM Başkanı Klaus Regling ödemenin gerçekleştirilmesini olumlu karşıladıklarını belirtmişti.

Yunanistan için böylece IMF’ye yaklaşık 9 milyar Euro’luk borcun 3 milyar Euro’luk kısmını erken ödeyebilme yolunun açılması planlanıyor. Ekonomik kriz döneminde kurtarma paketleri kapsamında IMF’den alınan borcunu daha düşük faizlerle kapatmayı planlayan Yunanistan bu hamlesiyle 70 milyon Euro tasarruf etmeyi hedefliyor

. Mali krizde iflas riskiyle karşılaşan Yunanistan, üç kurtarma paketiyle kreditörlerinden toplam 290 milyar Euro borç almıştı. Ülkenin kamu borç oranı Euro bölgesinin halen en yükseği konumunda. Resmi talebin açıklanmasının ardından ise 10 yıllık Yunan devlet tahvillerinin faiz oranı yüzde 1,61’den 1,54’e geriledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X