Yunanistan için çok ağır konuştu

IMF Başkanı Christina Lagarde Yunanistan’la muhtemel yeni bir borç anlaşmasını değerlendirdi.

Yunanistan için çok ağır konuştu

IMF Başkanı Christina Lagarde Yunanistan için çok sert açıklamalarda bulundu. SYRİZA’nın seçim performansını değerlendiren Lagarde, “Euro Bölgesi kurallarına saygı duyulmalı. Yeni bir anlaşma talep edemezler” dedi. 

Le Monde’a konuşan Lagarde, “Sorun, kemer sıkma paketinin önlemlerinde değil, asıl bu reformların yapılmasında” dedi.

GÖRÜŞMEYE YEŞİL IŞIK

Diğer ayndan, Avrupa merkez bankası’nın (AMB) icra kurulu üyelerinden Benoit Coeure de, Yunanistan’ın yeni hükümetiyle kemer sıkma önlemlerini tartışabileceklerine ilişkin yeşil ışık yaktı. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Coeure, bir yandan, Yunanistan’ın borçlarını “geri ödemek zorunda” olduğunu vurgularken, Şubat sonunu işaret ederek, Syriza liderinin başkanlığında kurulacak Yunan hükümeti ile görüşmeler yapılacağını söyledi. 

Coeure Avrupa’nın kurallarına göre alınmış borçların ödenmek zorunda olduğunu vurgularken, bir yandan da, “Ama, bu durum borçların vadesinin yeniden düzenlenmesi gibi konularda müzakereler yapılamaz demek değil” diyerek, borç koşullarında iyileştirmeler yapılabileceği işaretini de vermiş oldu. 

MF ve AMB tarafından gelen açıklamaların sonrasında, erken saatlerde 1.1098 düzeyine kadar gerileyen euro/dolar paritesi, bir süre 1.11 – 1.12 aralığında hareket ettikten sonra 1.1258 düzeyine kadar çıktı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X