“Yunanistan’ın Avro Birliği’nden ayrılma riski var”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan’ın halen Avro Birliği’nden çıkma olasılığının olduğunu belirtti.

“Yunanistan’ın Avro Birliği’nden ayrılma riski var”

Fitch Ratings açıklamasında, “Yunanistan’ın Avro’dan çıkışı (Grexit) halen mümkün, fakat sistemik kriz olasılığı bulunmuyor. Avro Bölgesi, Yunanistan eğer Avro Birliği’nden çıkarsa ciddi bir şok yaşayacaktır fakat bu 2012’de olduğu gibi sistemik bir kriz yaratmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Avro Bölgesi üyesi ülkelerin, birbirlerini etkileme potansiyeli olan iflasların olası etkilerini engellemeye yönelik mekanizmalarını oluşturduğu belirtilerek, 2012’ye oranla olası bir ayrılığın etkilerinin daha az olacağı belirtildi.

Fitch Ratings geçen ay Yunanistan’ın kreditörleri ile görüşerek vardığı geçici anlaşmanın ülkenin birlikten ayrılmasına ilişkin riski kısmen azalttığını belirerek, Yunanistan’ın birlikten çıkışı olasılığını temel senaryolarında yer almamasına rağmen risk olarak görüldüğünün altını çizmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X