Yurt dışı oylarında ilk gün tarihi rakam

Yurt dışındaki temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı. Gurbetçi vatandaşlar ilk gün sandıklara akın etti. Oy kullananların sayısı 1 Kasım seçimlerinin neredeyse 4 katı.

Yurt dışı oylarında ilk gün tarihi rakam

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nden elde ettiği bilgiye göre ilk gün 38 bin gurbetçisandığa giderek oyunu kullandı. 1 Kasım seçimlerinde ilk gün sandığa giden yurt dışı seçmen sayısı 10 bin olmuştu.

 

İLK GÜNDE 38 BİN KİŞİ KATILDI

 

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için sandık başına giden seçmen sayısı ilk günde 38 bin oldu. AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nden elde ettiği bilgiye göre, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Danimarka ve İsviçre’de 38 bin seçmen sandık başına gitti.

 

1 KASIMA GÖRE DAHA ÇOK YOĞUN

 

Yurt dışındaki seçmenlerin sandığa yoğun ilgi gösterdiği belirtiliyor. Yetkililer, seçimlere katılımın 1 Kasım seçimlerine göre çok daha yoğun olduğunun altını çizdi.

 

14 GÜN İÇİNDE

 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için oy verme günü 27 Mart tarihinde başladı, 9 Nisan’da sona erecek. 14 gün içerisinde yurt dışında belirlenen seçim merkezlerinde veya gümrük kapılarında oy verebilecekler.

 

‘SON GÜNE KADAR BEKLEMEYİN’

 

Büyükelçi Olcay, yaptığı açıklamada, Türkiye demokrasisi için yeni bir seçim dönemine girildiğini belirterek, 6 Nisan’a kadar oy verme işleminin devam edeceğini söyledi. Vatandaşlardan oylarını kullanmak için son güne kadar beklememelerini isteyen Olcay, “Salonlar büyük olmakla birlikte son güne kalınması durumunda fazla kuyrukta beklemek mevzubahis olabilecek. Vatandaşlardan ricam, ilk günlerde gelip oylarını kullanmaları ve demokratik tercihlerini belli etmeleri.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X