Yurtdışı eğitimde rota değişti

Türkiye Uluslararası Eğitim Fuarları (IEFT) Genel Koordinatörü Deniz Akar, döviz kurundaki yükselişin yurtdışında eğitim planları yapan ailelerin tercihlerini etkilediğini belirterek, yurtdışında eğitimin DNA’sının değiştiğini söyledi.

Yurtdışı eğitimde rota değişti

Türk lirasının yılbaşından bu yana dolar, euro ve sterlin karşısında ciddi değer kaybettiğini ifade eden Akar, ”Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler ve aileleri geleneksel ülkeler ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya’nın dışında, alternatif ülke pazarları Polonya, Macaristan, Estonya, Litvanya ve Rusya gibi Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri ile Çin ve Güney Kore gibi Asya ülkelerine yöneliyor’ dedi. 

Akar, dünyadaki en iyi ilk 500 üniversite arasında Macaristan, Polonya, Rusya, Çin ve Güney Kore’den birçok üniversite olduğunu dile getirdi. Deniz Akar, ‘Uluslararası öğrenci pazarından daha çok pay almak isteyen birçok ülke, rekabetçi fiyatları ile ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin yerini almaya çalışıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE İLK 5’TE

Türkiye’nin yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ülkeler sıralamasında ilk 5’te yer aldığına dikkat çeken Akar, her yıl 90 bine yakın öğrencinin yurtdışına eğitime gittiğini ve bunun 35 bininin dil eğitimine giden öğrencilerden oluştuğunu vurguladı. Yurtdışında öğrenim gören bir öğrencinin yıllık masrafının 20 bin dolar seviyesinde olduğuna işaret eden Akar, ”Üniversite için 30 bin öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurtdışında üniversite eğitimi için yaklaşık 600 milyon dolar harcama yapılıyor” dedi.

1,5 MİLYON DOLARLIK HARCAMA

Kalan 70 bin öğrencinin de yıllık ortalama harcamasının 10 bin doların üzerinde olduğunu belirten Akar, Türk öğrencilerin yurtdışında eğitime yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar harcadığının altını çizdi. 

Deniz Akar, yurtdışında okuyan öğrenci sayısının 2020 yılında 8 milyona çıkmasının öngörüldüğünü kaydederek, Türkiye’nin çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırması gerektiğine vurgu yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X