Yurtdışı tatiline ‘yüksek kur’ engeli

Dolar ve Euro’daki hızlı yükseliş yurtdışı tatil planlarını altüst etti. Yüksek rakamlar karşısında şaşkına dönen birçok kişi, ya rotayı Türkiye’ye çevirdi ya da rezervasyon için bir süre daha bekleme kararı aldı.

Yurtdışı tatiline ‘yüksek kur’ engeli

ASLIHAN AYDIN

Döviz kurlarındaki artış turizm sektörünü de etkiledi. Vatandaşlar, yurtdışı tatili için sunulan fiyatları yüksek buldu ve ‘bekle gör’ politikasını izlemeye başladı.

Mesa Turizm Genel Müdürü Emin Sağer, yurtdışında tatil yapmayı planlayanların kurlardaki oynaklık nedeniyle şu anda beklemede olduğunu söyledi. Rezervasyonlarda ciddi bir azalış beklediklerini kaydeden Sağer, “Fakat bu dövizin durumuna göre şekil alacaktır, kesin konuşmak doğru olmaz. Rezervasyonlar bu ay daha net şekillenir” dedi.

Fiyatların kur esas alınarak hesaplandığı için vatandaşa yüksek geldiğini anlatan Sağer, “Herkes indirim beklentisinde” diye konuştu. Sağer, ekonomik nedenlerden dolayı Ruslar başta olmak üzere bu yıl Türkiye’ye gelecek yabancı turist sayısında düşüş olabileceğinin de altını çizdi.

YUNAN ADALARI REVAÇTA

Yerli turistin en fazla Yunan Adalarını tercih ettiğini dile getiren Sağer, “Yunanistan’da fiyatlar daha uygun. Bu ülkeyi tercih sırasına göre İtalya ve İspanya izliyor” dedi. Aladağ Turizm Sahibi Ekrem Aladağ da, ”Dövizdeki artış nedeniyle geçen yıla oranla talepte ortalama yüzde 30 azalış yaşandı. Bursa sanayisi ile anılan bir şehir. Sanayi durunca, işler iyi gitmediğinde, bu çevrede de moraller bozuluyor ve tatili düşünmüyorlar” dedi.

20 LİRAYA İPTAL SİGORTASI

Yurtdışı tatil için bir ailenin ortalama 2-3 bin lirayı gözden çıkarması gerektiğinin altını çizen Aladağ, genellikle vizesiz ülkelerin tercih edildiğini söyledi. Aladağ, 15-20 liraya tatil iptal sigortası yapıldığını, tatilcinin son 3 güne kadar herhangi bir olumsuzluk durumunda tatilini iptal edebileceğini vurguladı.

YÜZDE 10 DÜŞÜŞ

Tatil Rotası Seyahat Acentası Genel Müdürü Süha Ceran, yurtdışı tatil bölgeleri için genellikle Euro’nun baz alındığını hatırlatarak, döviz fiyatlarındaki değişiklikten sektörün olumsuz etkilendiğini kaydetti. Ceran, “Döviz durağan olmadığı için, tatilci de ‘bekle gör’ politikası izliyor. Kararını o yüzden hemen vermek istemiyor” dedi.

Yunan Adaları için gemi turları bulunduğunu anlatan Ceran, bunların vizesiz olduğunu ifade etti. Ceran, fiyata vergiler, içecekler ve bahşişlerin dahil olduğunu belirterek, “Turlar ekim ayına kadar devam edecek” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X