Yüz yüze eğitimde büyük endişe!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, öğretmenlerin aşılanmasının tamamlanamamasından kaynaklı yaşanan endişeleri bugünkü köşesine taşıdı…

Yüz yüze eğitimde büyük endişe!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, öğretmenlerin aşılanmasının tamamlanamamasından kaynaklı yaşanan endişeleri bugünkü köşesine taşıdı…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Dün eğitim yöneticisi bir dostumuz aradı, endişesini aktardı.

Okullarda yüzyüze eğitime yeniden kısmen ara verildi ama öğretmenlerimizin önemli bölümü, belirlenen sınıflarda derslere devam ediyor.

Dostumuz, kendi meslektaşları ve öğrencileri arasında da temaslılara rastlanmaya başlandığını aktardı.

Bu nedenle de eğitimcilerin okullara gidilerek topluca aşılanması gerektiğini vurguladı.

Hocamız haksız değil.

Aşılamada üstümüzdeki üç büyük ile oranla çok gerilerde gözüken Bursa’da, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, randevu almaya gerek kalmaksızın okullardaki öğretmen listelerinden yola çıkarak toplu aşılama programına başlayabilirler.

Nitekim kimi ilçelerimizde, ilçe sağlık müdürlüğü ekiplerince kırsaldaki vatandaşın ayağına gidilerek aşılamanın topluca yapıldığı da biliniyor.

Aynı yöntem eğitim kurumlarımızda çalışan öğretmenlerimize de uygulanabilir.

Böylece, risk altındaki büyük bir kitlenin aşılama yoluyla antikor oluşturulması sağlanabilir.

Yüzyüze eğitimin sürdüğü sınıflardaki öğretmenlerimiz kadar çocuklarımızın salgından etkilenmelerinin önüne geçilebilir.

Hocamızın önerisini herhalde sağlık yöneticilerimiz ve kent idarecileri de düşünüyorlardır.

Dün akşam saatlerinde Türkiye’nin aşı tablosuna da baktık.

Ülke genelinde aşılanan toplam yurttaş sayısı 16 milyon 256 bini geçmiş. Bunun 9 milyon 272 bini birinci doz, 6.9 milyonu ise 2. dozu kapsıyor.

Bursa aşılama rakamları nüfus bakımından bizden önde olan üç ilin çok gerisinde.

Örneğin;

İstanbul,’da 2,5 milyonu, Ankara’da 1,2 ve İzmir’de 1 milyonu geçmiş durumda. Türkiye’nin 4. büyük ili Bursa’da ise bu rakam 600 binlerde seyrediyor. Bunun da 344 bini birinci doz, 261 bini ikinci doz aşıyı gösteriyor.

Aşılamadaki bu yavaş gidiş hızlanmadıkça, üçüncü pikin çok konuşulduğu bu dönemde daha çok vakayla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Bursa olarak da aşılama sayılarımızı artırmak gerekiyor.

Sıkıntının kaynağı ve yavaş gidişin nedenleri konusunda da bu işin sorumlularının artık kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapmaları şart.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X