Zeytin ithalatına karşı güçbirliği

Ziraat odası başkanlarından zeytin ve zeytinyağında ithalata karşı çıkan Marmarabirlik’e destek geldi. Lobi faaliyetlerini yürütmek üzere sektör temsilcilerinden oluşan bir dernek kurulması için düğmeye basıldı.

Zeytin ithalatına karşı güçbirliği

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği’nin (EZZİB) Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithalat talebine karşı çıkan Marmarabirlik’e Bursa’daki ziraat odaları başkanlarından da destek geldi. Bursa’da zeytin üretimi yapılan kooperatif bölgelerinin ziraat odası başkanları, Marmarabirlik’te bir araya gelerek, zeytin ve zeytinyağı ithalatının üreticiye vereceği zarara dikkat çekti. Osmangazi, Nilüfer, İznik, Orhangazi, Gemlik ve Mudanya Ziraat Odaları Başkanları, sektör temsilcilerinin, üreticiler adına lobi faaliyetlerini yürütmek üzere bir dernek çatısı altında toplanmasına karar verdi. 

ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Başköy Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda, ziraat odaları başkanlarına EZZİB’in Bakanlık’a sunduğu ithalat talebine ilişkin bilgi verdi. Marmarabirlik olarak süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Asa, “Üreticileri temsil eden sivil toplum örgütlerini, ithalat konusunda hem fikir olmaya davet ediyorum. Bütün siyasi parti temsilcilerimizin de konuyu sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda üreticinin her zaman yanında olan AK Parti Bursa Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin’e de ayrıca teşekkür etmek isterim” dedi.

İTHALAT YERİNE TEŞVİK VERİLSİN

”Sofralık zeytin ve zeytinyağı sektöründe ithalatı açmak yerine, üretime müstahsil makbuzu karşılığında teşvik verilmesi, hem üreticimiz hem de sektör için çok yönlü fayda sağlayacaktır” diyen Asa, sorunlarının çözümü için tüm taraflarla bir araya gelmeye hazır olduklarını vurguladı. Asa, şöyle devam etti: “Marmarabirlik’in alımlarını gerçekleştirdiği faaliyet bölgesinde daha güçlü bir lobi çalışması yürütmek ve üreticinin haklarını savunmak amacıyla ziraat odaları ve derneğe üyelik şartlarını taşıyan sektör temsilcileri ile birlikte ortak bir platform oluşturulmasına karar verdik. Önümüzdeki süreçte bu oluşuma yönelik çalışmalara devam edeceğiz.”

ÜRETİCİ DERNEĞİ KURALIM

İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu, üreticilerin sorunlarının çözümü için sektör temsilcilerinin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, “Zeytin işiyle uğraşan sektör temsilcileri bir araya gelmeli ve yasal mevzuatı olan bir zeytin-zeytinyağı üretici derneği oluşturulmalı. Birlikten kuvvet doğar. Sorunlarımızı ancak el ele vererek çözebiliriz” dedi.

SEKTÖR ADINA ÜZÜNTÜ VERİCİ

Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, kurumlar arasındaki ortak çalışmaların her zaman üreticinin lehine olacağına işaret ederek, “Marmarabirlik’in üst kuruluşu olarak ortak menfaatler için lobi çalışmalarını yürütecek bir oluşum kurulup, bu oluşumun da Marmarabirlik’in yükünü hafifletmesi gerekiyor” diye konuştu. Çelik, Tarım Bakanlığı’nın zeytin ve zeytinyağı ithalatına ilişkin ilgili genel müdürlüklerden görüş istemesinin sektör adına üzüntü verici olduğunu da ifade etti. Çelik, ayrıca zeytin üreticisinin ağaç başına verimliliğini artırmak ve maliyetlerini düşürmek için çeşitli bilinçlendirme seminerleri düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

MERKEZ ALIM YERİ

Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere, ziraat odalarının Marmarabirlik ile beraber yürüttüğü rekolte tespit çalışmalarına Tarım İl Müdürlüğü’nün de dahil edilmesi gerektiğini ifade ederek, böylece Güney Marmara Bölgesi’ndeki rekolte tahmininde daha net ve doğru sonuçlara ulaşılacağını kaydetti. Marmarabirlik’in birçok noktada ürün alımı yaptığını vurgulayan Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner ise, kilogram başına yüksek alım maliyetlerinin düşürülebilmesi için üretim miktarları dikkate alınarak, kooperatif bölgelerinde merkez alım yerleri oluşturulması gerektiğini anlattı. Nilüfer Ziraat Odası Başkanı Şenol Aybey de, “Toplantılarda gördük ki Marmarabirlik gerek satış, gerekse ihracat rakamları itibariyle gayet iyiye gitmektedir. İnanıyoruz ki Marmarabirlik’in yakaladığı bu başarılar yakın zamanda üreticiye de yansıyacaktır” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X