Zeytin üreticisi zor durumda

Zeytin üreticisi zor günler geçiriyor. Bu yıl düşük rekolteli bir sezon yaşayan zeytinciyi son yağışlar da bahçeye sokmadı.

Zeytin üreticisi zor durumda
NEVZAT OKUMUŞ
 
Orhangazi’de 2009-2010 sezonundan bu yana, değişik ve olumsuz nedenlerle yüzü bir türlü gülmeyen zeytin üreticisi, en kötü sezonlarından birini daha yaşıyor.
 
Zaten düşük olan rekolte beklentisine, şu sıralar hasat zamanındaki yağışlar da tuz biber ekti. 22 Ekim’de ürün alımlarına başlayan Marmarabirlik bünyesindeki Orhangazi Zeytin Kooperatifi, şimdiye kadar 74 ton gibi oldukça düşük oranda bir ürün alımı gerçekleştirdi.
 
Son yağışların bahçesinde zeytini olan üreticinin hasadını engellediğini ifade eden Orhangazi Zeytin Koopeatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sevinç, ‘Zaten kısa sürecek hasat döneminde zeytinci haliyle yağışsız hava bekliyor. Kooperatifimiz ortakları fiyat beklentisi ve ödeme takvimi konusunda mağdur edilmeyeceklerine inanmalı ve bize güvenmeli’ dedi.
 
İRİ DANELİ ÜRÜN
 
Diğer taraftan, bahar aylarındaki çiçeklenme döneminde aşırı ve uzun süreli yağış vurgunuyla binlerce ağacından bir kilo dahi ürün alamayan üreticilerin yanında, bu olumsuz koşullardan daha az zararla çıkan zeytin üreticilerinin elinde seyreklik yüzünden iri daneli ürün bulunuyor. Önceki yıllarda hareketsiz kalan tüccar, hem rekolte azlığı hem de iri dane hesabıyla girdiği piyasada 170-180 daneli zeytine kiloda yedi lira verirken, baremde dane küçüldükçe fiyatlar da altı lira ile beş lira arasına iniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X