Zeytinyağı alacaklara önemli uyarı

Yol kenarında satılan zeytinyağların ciddi sağlık riski taşıdığı iddia edildi

Zeytinyağı alacaklara önemli uyarı

Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, yaz aylarında özellikle güneş altında satışa sunulan zeytinyağı için sızma kalitesinden bahsedilemeyeceğini belirterek, yol kenarından satın alınan yağların ciddi sağlık riski taşıdığını bildirdi. 

Tatlı, yaptığı açıklamada, bayram tatili dolayısıyla tatil beldelerine gelen vatandaşların, özellikle zeytin, zeytinyağı gibi ürünleri yerinden ve ilk elden, seyahat güzergahlarında bulunan yol kenarlarındaki satıcılardan alma hevesinde olduğunu ifade ederek, bu durumun ciddi sağlık riski taşıdığını vurguladı. 

Yaz aylarında özellikle güneş altında satışa sunulan zeytinyağı için sızma kalitesinden bahsedilemeyeceğinin altını çizen  Tatlı, şunları kaydetti: 

“Zeytinyağı hassasiyetle korunup, ambalajlanıp, satışa sunulması gereken hassas bir gıdadır. Et ve süt gibi son tüketiciye ulaştırılana dek hassasiyetle izlenebilmelidir. Zeytinyağının bir gıda olduğunu unutmamalıyız. Olumsuz depolama ve ambalaj koşulları hızlı bir şekilde zeytinyağını etkiler ve bozulmasına neden olur. Genelde yaz aylarında tatil bölgelerinde; yol kenarlarında satışa sunulan markasız, plastik meşrubat şişelerinde satılan zeytinyağları; iyi, kaliteli, gerçek bir zeytinyağından beklenen özelliklerde olmadığı gibi ciddi sağlık riskini de beraberinde taşımaktadır. Belirttiğimiz noktalarda, sıcak altında, sağlıksız ambalajlarda satılan zeytinyağları her türlü denetimden de uzak olduğu için tağşiş (daha ucuz bitkisel yağlarla karıştırılmış) riskini de taşımaktadır. Böylelikle kalitesiz ürüne ederinden fazla para ödeyerek cebinize, kalitesini bilmediğiniz kontrolsüz ürünü de alarak sağlığınıza zarar vermektesiniz.” 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X