100 yıllık su değirmeni zamana meydan okuyor

Bursa bölgesinin ayakta kalabilen su değirmeni İznik’te faaliyetine devam ediyor. İznik’in dağ köyü Kırıntı’da bulunan su değirmeni ilk kurulduğu günden bu yana faaliyetine devam ederken, bölgeyi ziyaret edenleri de kendine hayran bırakıyor.

100 yıllık su değirmeni zamana meydan okuyor

HAYRİ ŞEN

Kırıntı köyündeki 100 yıllık değirmenin sahibi Mahmut Acar, tarihi su değirmenin  Batum’un Acara bölgesinden 1893 yılında göç ederek İznik’e yerleşen dedelerinin kurduğunu ifade ederken, değirmen bugün çevredeki beş köyün un ihtiyacını karşılıyor. İlk zamanlar bölgede iki adet daha su değirmeni bulunduğunu ancak zamanla kapandığını belirten Mahmut Acar, ‘Şimdi her biri zamana yenik düşüp harabeye dönmüş durumda. Yaptığımız işi ücret karşılığı yada pay alma esasına göre yapıyoruz’ diye konuştu.

YAZ KIŞ FAALİYETTE

Dere yatağı üzerine kurulu olan su değirmeni, kışın dağlardan gelen su ile çalışırken yazın ise gölette biriktirilen su ile hizmetine devam ediyor. Değirmen bir taraftan çevre köylere hizmet üretirken, diğer taraftan doğa tutkunlarına kar soğuğundan kurtulacakları sıcak bir mekan olma özelliğini taşıyor. Özellikle fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez bir mekan haline gelen tarihi değirmen, hemen hemen her gün tarihi çarkını, gelen ziyaretçiler için döndürmeğe devam ediyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X