1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. 5.5 saatlik toplantıda kavşaklar ele alındı, Yüksek İhtisas projesi değişti
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

5.5 saatlik toplantıda kavşaklar ele alındı, Yüksek İhtisas projesi değişti

A+A-

Toplantı… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başkanlığında sabah saat 07.00’de başladı, 12.30 gibi de sona erdi. Öncekilerde olduğu gibi, haftalık koordinasyon toplantısında önce son hafta yapılan her şey ele alındı. Sonra da yapılacaklar masaya yatırıldı.

Doğal olarak…

Son yıllarda Bursa’nın en önemli sorunu olan ulaşım toplantının birinci gündem maddesi oldu.

Bu kapsamda…

Kentin kavşakları her yönüyle incelendi. Tıkanan yerlerin yanı sıra müdahale edilen kavşaklarla, müdahale bekleyen kavşaklar tek tek ele alındı.

Ortaya da…

1.-yazi-icin-yuksek-ihtisas-kavsagi-projesi.jpg“Problemli 2 büyük kavşak” çıktı. Bunlardan Ankara Yolu’nda Yüksek İhtisas Hastanesi önündekine öncelik verildi.

Güneyinde Ertuğrulgazi’ye çıkan Prof. Dr. Fethi Tezok Caddesi ile, kuzey yönünde Yakın Çevre Yolu’na bağlanan 11 Eylül Bulvarı’nın Ankara Yolu’ndaki kesişme noktasında yaşanan tıkanıklık için tüm alternatif projeler ortaya kondu ve uzun uzun “Hangi proje sorunu çözer” tartışması yapıldı.

Sonucu da Büyükşehir Belediye başkanı Alinur Aktaş açıkladı.

Söze…

“İki problemli kavşağımız var. Bunlar tek taraflı kavşak olmadıkları için çok yönlü çözüm projesi gerekiyor” diye başladı ve şunu söyledi:

“Yüksek İhtisas Kavşağı’nda daha önce katlı kavşak planlamıştık. O proje, yukarıdan aşağıya doğru mevcut kavşak üstünden viyadükle geçiyordu.”

Şunu vurguladı:

“Çalışmaya devam ettik ve katlı kavşakla yeni sorunlar çıkacağını görünce vazgeçtik.”

Şöyle devam etti:

“Bu kavşağın diğer yerlerden çok farklı özellikleri var. Örneğin aşağıda Spor Kompleksi’nden başlayıp Vişne Caddesi ve Karlıdağ Caddesi ile karşılarında Yavuz Selim Mahallesi girişleri buraya bağlanıyor. Aynı şekilde üst tarafta çok geniş bir bölge buraya bağlanıyor.”

Söylediği şu:

“Bu kavşağı öncelik olarak belirledik. Trafik sıkışıklığını çözmek için çok yönlü ve alternatifli projeler hazırladık. Dönüşler, U dönüşleri, hastane bağlantısı, kavşağın içindeki esnaf dahil bütün unsurlar göz önüne alındı.”

Yeni projeyle hedeflenen rahatlamayı da açıkladı:

“Yüksek İhtisas’ta yapacağımız yeni düzenlemeden sonra buradaki trafik sıkışıklığı yaklaşık yüzde 45 oranında azalacak. Başlamaya hazırız.”

 

Ankara Yolu’nun altıyla üstünü birleştiren kavşak

 

2.-yazi-icin-yuksek-ihtisas-kavsagi-kuzey-guney-baglantisi.jpgAnkara Yolu üzerindeki Yüksek İhtisas Hastanesi’nin önünde bulunan kavşağın önemli bir özelliği var: Ankara Yolu’nun üstündeki ve altındaki bölgeleri birleştiriyor.

Bu bölgelerdeki nüfus ve sosyal yoğunluk arttıkça kavşağın sorunu da büyüyor ve taşıyamaz hale geliyor.

Ayrıca…

Dünyaya çocuk-bebe konfeksiyonu ihracatı yapan Vişne Caddesi Ticaret Bölgesi ileride kavşağın yükünü arttıracak.

O bakımdan…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vurguladığı gibi başka kavşaklardan farklı bir yanı var.

 

Gürsu Kavşağı’nda kargaşa bitiyor, önü kapalı mahalleler rahatlıyor

 

3.-yazi-icin-gursu-kavsagi.jpgBursa’nın en problemli iki büyük kavşağını tüm yönleriyle masaya yatırıp önceliği Ankara Yolu üstündeki Yüksek İhtisas Kavşağı’na verdiklerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a kritik öneme sahip diğer kavşağı sorduk.

Onu da açıkladı:

“İkinci kavşak da Ankara Yolu üstünde. Gürsu’nun yeni girişinde yapılan kavşak uygulama açısından bazı sorunlara yol açıyordu, onları düzelten ve sıkıntıyı çözen bir çalışma yapıyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Büyükşehir olarak kavşak yapılırken güneyinde, yani Ankara Yolu’nun üstündeki mahallelerin yola bağlantılarını kapatmışız. O nedenle insanlar başka yerden dolaşarak kavşağa gelmişler. Sonra kapatılan yerler açılmış.”

Sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gürsu Kavşağı şu anda Bursa’nın en problemli iki büyük kavşağından biri. Buradaki kargaşayı ortadan kaldırıp trafik akışını düzenli hale getirmek için çok yönlü çalışma yaptık, alternatifler ürettik.”

Şunu da ekledi:

“En doğru çözüm olacağına inandığımız projeyi yaşama geçireceğiz. Bu projeyle kavşaktaki kargaşa çözülürken, çevresindeki mahallelerin Ankara Yolu’na ulaşım ve bağlantı sorunları da ortadan kalkacak.”

 

İlgisi ve kusuru yokken görevden alınmıştı, mahkeme kararıyla döndü

 

4.-yazi-icin-erhan-karaca-003.jpgBu sütunların okurları biliyorlar… Çalıştıkları kurumların içinden yetişip yönetim kademesine yükselenlere ayrı bir sempatimiz var.

Erhan Karaca da bu isimlerden biri.

2006 yılında Altıparmak’taki SSK binasında başladı. 2008-2010 arası Orhangazi, 2010-2012 arası Osmangazi SGK Müdürü olarak görev yaptı. İl Müdür Yardımcılığı sonrası 2014’te SGK İl Müdürü oldu.

Sonra…

Kasım 2017’de yaşanan, ilgisi ve kusurunun olmadığı Gürsu’daki kazan patlaması olayında dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu tarafından açığa alındı. Çünkü Bakan’ın kelle alması gerekiyordu.

Ardından…

Soruşturma dosyasında masumiyeti kanıtlanınca göreve iade davası açtı, fakat yerel mahkeme reddetti. Bunun üzerine üst mahkeme olarak İstanbul İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruya göreve iade kararı verildi.

Kurumdan yetişen, kenti tanıyan, sorunlarını bilen başarılı bir bürokrat olan Erhan Karaca’nın ödüllendirilmesi gerekirken cezalandırılması haksızlıktı.

Hak yerini buldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.