ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake: ABD-Türkiye stratejik bağları, hiç bu kadar güçlü olmamıştı

ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Türkiye ile stratejik ortaklığıın her zamankinden daha güçlü olduğunu vurguladı. Flake, Türkiye-ABD ilişkileri için “Hiç bu kadar güçlü olmamıştı.” dedi.

ABD Ankara Büyükelçisi Jeff Flake: ABD-Türkiye stratejik bağları, hiç bu kadar güçlü olmamıştı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, uluslararası haber ajansı Reuters’ın sorularını yanıtladı.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ilişkilerin güçlendiğine vurgu yapan Flake, “NATO’nun geni̇şlemesi̇ ve F-16 satış anlaşmasının ardından Türki̇ye batıya demi̇r attı. ABD Kongresi’nin Türkiye’ye bakışı geçmişe nazaran daha iyi. ABD-Türkiye stratejik bağları hiç bu kadar güçlü olmamıştı.” değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesine ilişkin soruya da yanıt veren Flake, “Washington’da gelecek ay düzenlenecek NATO zirvesi Biden-Erdoğan görüşmesi için bir fırsattır. Mayıs ayında planlanan Biden-Erdoğan ziyareti Gazze durumu ile ilgili zorlu siyasi dönemde, program uyuşmazlığı nedeniyle iptal edildi.” dedi.

GAZZE’DE ATEŞKES

Gazze ateşkes görüşmelerinde Türkiye’den yardım istediklerini söyleyen Flake, “ABD, ateşkes görüşmeleri sırasında Türkiye’den Hamas liderliğine bazı mesajlar iletmesini istedi.” açıklamasında bulundu.

BRICS’E ÜYELİK

Flake son olarak da Türkiye’nin BRICS’e üye olmasıyla ilgili olarak, “Türkiye’nin BRICS’e girmemesini umuyorum ama eğer gerçekleşirse küçük bir diplomatik değişim beklenebilir.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X