ABD savaş gemisi gönderdi

ABD’nin Çin’in teknoloji devi Huawei’ye yönelik yaptırımlarını artırdığı bir dönemde  “Pekin’e gözdağı” vermek için güdümlü füze destroyerini   Güney Çin Denizi’e gönderdi. 

ABD savaş gemisi gönderdi
HABERİ PAYLAŞ

Amerikan ordusu, güdümlü füze destroyeri Preble’in Güney Çin Denizi’ndeki Scarborough Resifi’ne 12 deniz mili uzaklıkta seyrettiğini açıkladı. ABD Donanması’na bağlı 7. Filo Sözcüsü Clay Doss tarafından yapılan açıklamada operasyonun amacının “uluslararası sulara erişimi korumak” olduğu öne sürüldü. Mayıs ayı içinde de ABD’ye ait bir savaş gemisi Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları’nın 12 deniz mili yakınından seyretmişti. 

Çin, ABD’nin bölgeye savaş gemileri göndermesinin egemenlik hakkının ihlali olduğuna ve provokasyon olduğuna ilişkin uyarılarda bulunuyor.

Son olarak Çin Dışişleri Bakanlığı, Güney Çin Denizi’nde özellikle petrol ve doğalgaz rezervlerine yakın mesafedeki adalarda hak iddia eden Vietnam, Filipinler, Malezya, Bruney ve Tayvan’a da mesaj göndererek ‘Tüm ilgili tarafları Çin’in egemenliğine ve yasal haklarına ciddiyetle saygı duymaya ve ikili ilişkilere ya da bölge barışına ve istikrarına zarar verecek eylemlerden kaçınmaya” çağırmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X