‘Acilen akaryakıt fiyatlarında indirim yapılması gerekir’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 15 Haziran’dan bu yana brent petrolün varil fiyatının 8 dolar, dolar kurunun ise 4 kuruş azaldığını belirterek, “Acilen benzin ve motorin fiyatlarında indirim yapılması

‘Acilen akaryakıt fiyatlarında indirim yapılması gerekir’
HABERİ PAYLAŞ

Son 20 günde düşen petrol fiyatlarının esnafa, çiftçiye ve sanayiciye yansımadığını dile getiren Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, esnafın, çiftçinin ve sanayicinin en önemli girdisinin motorin olduğunu söyledi. Palandöken, uluslararası piyasada son 25 günde 8 dolar düşen petrol fiyatlarının yurtiçine yansımamasının ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini savundu.

Tarladan sofraya, fabrikadan dükkana kadar olan süreçteki her türlü malın fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden birinin akaryakıt fiyatları olduğunu kaydeden Palandöken, “Sofradaki meyvenin, sebzenin fiyatı da mobilyadan beyaz eşyaya kadar dayanıklı tüketim maddelerinin fiyatı da akaryakıt fiyatlarına göre artabiliyor veya azalabiliyor. Dolayısıyla benzin ve motorinde yapılmayan indirimin farkı sonuçta hepimizin cebinden çıkıyor. Bu nedenle, fiyatların bir an önce uluslararası gelişmelere paralel olarak indirilmesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X