Aktaş: Akpınar sakinleri taşın altına elini koymalı

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugünkü köşesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın Akpınar ile ilgili açıklamalarını aktarıyor.

Aktaş: Akpınar sakinleri taşın altına elini koymalı

Bursa’nın çok konuşulan kentsel dönüşüm bölgelerinden Akpınar’daki 1050 Konutlar Sitesi’nin yenilenmesi için girişimler var. Ancak bugüne dek netice alınmış değil.

Önceki gün bu sütunlardan 1050 Konutlar Sitesi sakinlerinin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın sosyal medya hesaplarındaki bir paylaşıma atfen yaptıkları sitem dolu yorumları aktarmıştık.

Eksik olmasın, dün bir dizi görüşme için İstanbul’da bulunan Başkan Aktaş telefonla aradı ve Akpınar’daki kentsel dönüşüm projelerinin niçin hayata geçemediğine açıklık getirdi.

Aktaş’a haksızlık etmemek gerekiyor. Burada akademik odaların yargıya götürmeyeceği bir planlama kararıyla da sorunu çözmek için uğraştı.

Eski Başkan Recep Altepe döneminde de istenen emsal ve kat artışlarının verilmediğini hatırlattı.

Aktaş göreve geldikten sonra dönüşüm ve sorunu çözmek için uzunca süre çaba gösterdi.

Bakın Aktaş o çabaları nasıl anlattı:

“Ben Akpınar’daki bu arkadaşları Ankara’ya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bey’e götürdüm. Katınıza kat, metrekarenize metrekare verelim dendi. 180-200 bin liralık daireler dönüşüm sonrası 600-700 bin lira değere ulaşacak. Ancak sizin de fedakarlık yapmanız gerekiyor dendi. Bakan Bey projeyi Emlak Konut’un yapacağını, ancak hak sahiplerinin de 10 yıl ödemeli, su parası öder gibi, taksitler halinde 120’şer bin lira üste para vermeleri gerektiğini söyledi. Bu süreyi daha sonra 12 yıla çıkardık. Gidin düşünün, yanıtınızı verin dendi. El cevap, ‘bir lira veremeyiz’ dediler.”

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X