Altepe: ‘Bursa, boşa kürek çekmesin’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi’nde katıldığı toplantıda, kentin Uludağ Üniversitesi’nden beklentileri ve üniversite ile kent işbirliğinin daha verimli hale getirilmesi konusu gündeme taşındı.

Altepe: ‘Bursa, boşa kürek çekmesin’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi’nin büyük bir potansiyel olduğunu söyleyerek, “Bursa, gücünü otomotiv, raylı sistem, savunma sanayi ve havacılık konusuna vermeli” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda, üniversite temsilcileri ve ilçelerin belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantı ile kentin Uludağ Üniversitesi’nden beklentileri ve üniversite ile kent işbirliğinin daha verimli hale getirilmesi konusu gündeme taşındı. Uludağ Üniversitesi ile Bursa’nın tüm ilçeleri arasında diyaloğun geliştirilmesi konusunda görüşlerin paylaşıldığı ve mevcut durumun detaylıca değerlendirildiği toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın dinamik bir şehir olduğunu ifade etti.

Başkan Altepe, Bursa’da yapılan çalışmalardan da örnekler vererek, “Bursa’nın hedefleri var. Bursa, lokomotif bir kent. Türkiye’ye katma değer sağlama konusunda önemli bir şehir olan Bursa, bir sanayi şehri. Her gün güçlü bir şekilde üretim devam ediyor. 1’inci hedefimiz ileri teknoloji olmalı. Çevre dostu çalışmalarla ileri teknolojiyi üretelim” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, üretim kenti Bursa’da üretimi destekleyecek ara eleman sıkıntısı yaşandığına işaret ederek, “Teknik altyapı ve eğitimin en yaygın olduğu şehir Bursa. Ancak üretim sektöründe tekniker ve teknisyenler yetersiz. Okullarda da işin ruhuna uygun eğitim verilmeli. Hedeflere doğru gerçekçi eğitim verilmeli. Bursa, boşa kürek çekmesin” dedi.

Kentin tüm dinamiklerinin aktif olması gerektiğini ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da her alanda çalışmalar yapıyoruz. Bursa’nın gücü Türkiye’de, Türkiye’nin gücü dünyada hissediliyor. Kentin gücünü ortaya koyma konusunda kent dinamikleriyle birlikte hareket etmek en büyük amaç. Birlikte üretelim, birlikte kalkınalım. Ancak önemli bir nokta daha var. Bursa, gücünü otomotiv, raylı sistem, savunma sanayi ve havacılık konusuna vermeli” şeklinde konuştu. konuştu.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ulcay, Üniversite olarak ara eleman yetiştiren meslek yüksekokullarının hedeflenen Türkiye için önemine dikkat çekti. Ulcay, “İlçelerin ve ülkenin gelişmesi için üniversite olarak her türlü yardıma hazır olduklarını ancak öneriler beklediklerini” ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X