Altepe: Bursa susuz kalmaz, ama su tüketen sanayi teknoloji yenilemeli!

Büyükşehir ve Osmangazi’ye toplam 13.5 yıl belediye başkanı olarak hizmet eden, 20 yılı siyasetin içinde geçen Recep Altepe, yaşanan kuraklık ve buna bağlı susuzluk konularını değerlendirdi. Susuzluğa karşı ilk önlem olarak çok su kullanan sanayi tesislerinin teknoloji değiştirmeleri gerektiğini söyleyen Altepe, ayrıca Doğancı ve Nilüfer barajlarının 3 katı kapasiteye sahip Çınarcık Barajı’nın bir an önce sisteme girmesini istedi. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Altepe: Bursa susuz kalmaz, ama su tüketen sanayi teknoloji yenilemeli!
HABERİ PAYLAŞ

Kolay değil… 20 yılı aşkın süre Bursa’da yerel yönetimlerin içinde oldu. Bunun 5 yılında Osmangazi Belediye Başkanı ve 8.5 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karar vericiydi.

Recep Altepe siyasi ve yerel yönetim deneyimi olan bir isim. Nilüfer’deki ofisinde konuklarıyla, Bursa’nın yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine deneyim ve gözlemlerine dayalı görüşlerini paylaşıyor.

Biz de…

Sohbet ederken, “İklim değişikliği mevsimi etkiledi. Yağmur yağmayınca Bursa olarak panik yaptık. Bursa su sorunu yaşar mı?” diye sorduk.

Altepe de…

“Paniğe gerek yok, Bursa’nın su sorunu olmaz” diye başlayıp şunu söyledi:

“Gerçi iklim değişikliği nedeniyle bu yıl kayma oldu, ama Bursa için bu mevsim yağış mevsimidir. Özellikle yılbaşı sonrası yağışlar başlar. Nisan-mayıs aylarında da barajlar dolar.”

Buna karşın…

Barajların susuz görüntüsüne dikkat çekip alınacak önlemler sıralaması yaptı:

Bir…

“Yapılacak ilk iş, çok su tüketen sanayinin yeni teknolojiye geçmesi olmalı.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X