Asgari ücret açıklandı! Bakın ne kadar oldu?

Milyonlarca işçinin merakla beklediği asgari ücret miktarı belli oldu. Bakan Selçuk 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücretin AGİ dahil 2 bin 825 TL olacağını açıkladı. Brüt asgari ücret ise Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş. Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz” dedi. İşveren temsilcisi Özgür Burak Akkol ise zam oranının enflasyonun 7 puan üzerinde olduğunu belirtti.

Asgari ücret açıklandı! Bakın ne kadar oldu?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün dördüncü ve son kez toplandı.

Saat 10.30 başlayan toplantının ardından 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret miktarı duyuruldu.

Açıklamayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapıldı.

Bakan Selçuk’un açıklamaları şöyle:

“Salgın ülkemizde de çalışma hayatını derinden etkiledi. 23 milyar lirayı aşkın kısa çalışma ödeneğini yapmış olduk.

Asgari ücret çalışması 15 kişilik bir komisyonla yapılmakta. İşçi ve işveren tarafının teklifleri değerlendiriliyor. İşçilerimizi ve işverenlerimizi koruyarak çalışma barışını güçlendirmeyi temel önceliğimiz olarak görmekteyiz.

Asgari ücret tespit komisyonu 2021 yılı ücretini karara bağladı. 2021 için net 2 bin 825 lira 90 kuruş oldu. Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.

2021 ASGARİ ÜCRET TABLOSU 

BRÜT ASGARİ ÜCRET:  3.577,50

NET ASGARİ ÜCRET: (BEKAR ÇOCUKSUZ):  2.825,90

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN):  2.879,57

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+1 ÇOCUKLU):  2.919,81

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+2 ÇOCUKLU):  2.960,06

NET ASGARİ ÜCRET: (EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN+3 ÇOCUKLU):  3.013,72

İşçi kesiminden karara itiraz

Komisyonda işçi kesiminin temsil eden Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “Karara muhalif kalıyoruz, katılmıyoruz. Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır.” dedi.

İşveren kesiminden açıklama

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Zorlu bir süreci tecrübe ettik. Bu durum en başla çalışan kesim, işçiler için zor aynı zamanda işveren için de zor. Enflasyonun 7 puan üzerinde bir refah payıyla asgari ücrete karar verilmiş oldu” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X