Atina’dan Ankara’ya ‘Cesur Adım’ çağrısı

Göreve yeni seçilen Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, ‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilişkilerimizi ileriye taşıyacak cesur adımlar atmaya davet edeceğim” dedi.

Atina’dan Ankara’ya ‘Cesur Adım’ çağrısı
HABERİ PAYLAŞ

Yunanistan’da 7 Temmuz seçimlerinin galibi muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri ve Başbakan Kiryakos Mitsotakis, Yunan parlamentosunda dün hükümet programını açıkladı. Ekonomi, sosyal, eğitim ve kalkınmaya yönelik atacağı adımları sıralayan Mitsotakis, Türk-Yunan ilşikilerine de kısaca değindi. Mitsotakis, ‘‘Komşumuz Türkiye ile ilişkilerimizin pusulası uluslararası hukuk kurallarına saygı ve iyi niyetli dostluk ilişkileri olacaktır” dedi.
Sözlerine, ‘‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkilerimizi ileriye taşıyacak cesur adımlar atmaya davet konusunda tereddüt etmeyeceğim” diyerek devam eden Mitsotakis, ‘‘Bulunduğumuz coğrafya birlikte yaşamamızı buyurmaktadır. Gereksiz gerginlikler, hışımlı retorikler ve silahlanma yarışları için yaptığımız harcamaların kaynakları halklarımızın yararlanmasından yoksun kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

VERGİLER HAFİFLETİLECEK…

Mitsotakis, YDP hükümetinin programında ‘2019 yılı sonu itibariyle ve aşamalı olarak vergilerin hafifletilmesine; yabancı yatırımcıları cezbedecek kalkınma projelerine; eğitim sistemindeki çarpıklıkların düzeltilmesine; Atina ve Selanik’teki tarihi yapıların onarılmasına; ömürboyu hapis cezaları yemiş mahkum ve teröristlere tanınan izinlerin kaldırılması amacıyla ceza hukukunda düzenlemeler yapılmasına ağırlık vereceğini sözlerine ekledi. YDP hükümetininin programı, Pazartesi gece yarısı Yunan Parlamentosu’nun onayına sunulacak. 300 sandalyelik parlamentoda 158 milletvekili bulunduran YDP’nin hükümet programının kabul edilmesi bekleniyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X