Avusturya’daki ‘İslam Yasası’ Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Avusturya’da camiler, dernek statüsündeki camilerin kapatılmasını öngören “İslam Yasası”nı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

Avusturya’daki ‘İslam Yasası’ Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Avusturya Türk İslam Birliği (ATİB) ve 60 ayrı dernek, dernek statüsündeki camilerin kapatılmasını öngören “İslam Yasası”nın ilgili maddelerinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne ikinci başvuruyu yaptı.

“Camiler kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya”

ATİB tarafından dernekler adına yapılan ortak açıklamada, “Yüzlerce İslami dernek ve caminin resmi makamlarca kapatılacağı” bildirildi.

Açıklamada, “İslam Yasası’nda bulunan maddeden dolayı yüzlerce İslami dernek ve cami, idari kararla İçişleri Bakanlığı tarafından kapatılmayla karşı karşıya. Neticesinde amaçları İslam dini öğretisini yaymak olan dernekler 1 Mart 2016 tarihi itibariyla İslam Yasası’nın gerekli maddesine binaen İçişleri Bakanlığı kararnamesiyle kapatılacaktır” denildi.

Hükümetin Avusturya İslam Cemaati üzerinden dini faaliyetleri tek elden kontrol etmek istediği belirtilen açıklamada, bunun getireceği ciddi endişeler nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açtıkları belirtildi. Açıklamada, “Ciddi anayasal endişeler bulunduğundan dolayı ATİB’in yanı sıra 60 başka dernek Anayasa Mahkemesi’ne maddelerin tekrar incelenmesi için itiraz başvurusunda bulundu” ifadeleri kullanıldı.

Camiler tüzel kişiliğe geçmeye zorlanıyor

İslam Yasası’na göre dernek olarak faaliyet gösteren camiler, devlet kontrolündeki Avusturya İslam Cemaati altında tüzel kişiliğe geçmeye zorlanıyor.

Tüzel kişiliği kabul etmek istemeyen camiler ise dernek olarak varlıklarını devam ettirmelerinin “anayasal ve uluslarası hukuktan doğan bir hak” olduğunu iddia ediyor. Yasaya göre dernek statüsündeki camiler, Mart 2016’ya kadar ya tüzüklerini değiştirmek zorunda ya da kapatılacak.

Yaklaşık 600 bin Müslümanın yaşadığı Avusturya’da, dernek statüsünde 300’ün üzerinde cami bulunuyor.

“Camilerimizi kapatmak istiyorlar”

ATİB Başkanı Fatih Karadaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Temmuz 2015’te İslam Yasası’ndaki derneklerin kapatılmasına ilişkin maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını ancak hükümetin işi sürüncemede bırakmak üzere itirazda bulunduğunu söyledi.

Hükümetin, iptali istenen madde ile bağlantılı diğer maddelere yönelik itirazlar olmadığını ileri sürerek iptal isteminin reddedilmesini talep ettiğini vurgulayan Karadaş, diğer bağlantılı maddeleri de kapsayacak şekilde başvuruyu genişleterek yenilediklerini kaydetti.

Hukuki haklar çerçevesinde başvuru yaptıklarını vurgulayan Karadaş, “Böyle giderse yasaya göre camilerimiz Mart 2016’dan itibaren kapatılacak. Anayasa Mahkemesi’nin bir an evvel karar vermesini bekliyoruz” dedi.

İslam Yasası’nın, “Avrupa İslamı” projesi kapsamında ortaya çıkmış bir model olduğunu belirten Karadaş, “Türkiye’nin ve Müslümanların Avrupa’daki etkisini azaltmak ve hatta yok etmek istiyorlar” diye konuştu.

Akademisyenler kaygılı

Avusturyalı akademisyenler de din ve örgütlenme özgürlüğü ile eşitlik haklarını ihlal eden maddeler barındıran “İslam Yasası’nı eleştiriyor.

Viyana Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Stefan Schima, geçtimiz ay yaptığı açıklamada, çoğu anayasa hukukçularının, İslam Yasası’ndaki bazı maddelerin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğine inandığını söylemişti.

İslam Yasası

Avusturya Meclisi’nde 25 Şubat 2015’te kabul edilen İslam Yasası’nda, din ve örgütlenme özgürlüğü ile eşitlik haklarını ihlal eden maddeler bulunuyor.

Yasada, “Müslümanlara yönelik genel şüphe, yurt dışından gelen imamların engellenmesi, Bakanlar Kurulu’nun cemaatlerin tanıması ve lağvedilmesinde yetkili olması, imam yetiştirilmesinde cemaatin yetkisiz bırakılması, dernek bünyesindeki camilerin tüzel kişiliğe geçmeye zorlanması, dini etkinliklerin güvenlik gerekçesiyle iptal edilebilmesi ve devletin, cemaatler üzerindeki kontrolünün artırılması”na ilişkin maddeler eleştiriliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X