Azerbaycan’dan Biden’a tepki: Çifte standart örneği

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD Başkanı Joe Biden’ın tarihi gerçekleri çarptırdığını söyledi. Bayramov, Ermenistan’ın 30 yıl önce Hocalı’da Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırımın hala haksız değerlendirilmesinin önyargı ve çifte standart örneği olduğunu yineledi.

Azerbaycan’dan Biden’a tepki: Çifte standart örneği

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili yaptığı açıklamada “soykırım” ifadesini kullanmasının ardından telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

“BIDEN TARİHİ GERÇEKLERİ ÇARPTIRIYOR”

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Bayramov’un, bazı ülke liderlerinin 1915 olaylarını siyasi amaçlar doğrultusunda kullanmasının kabul edilemez olduğunu ve Biden’ın tarihi gerçekleri çaptırdığını söylediği belirtildi.

“ÇİFTE STANDART ÖRNEĞİ”

Bir asır önceki olayları yanlış anlatıldığını vurgulayan Bayramov, Ermenistan’ın 30 yıl önce Hocalı’da Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırımın hala haksız değerlendirilmesinin önyargı ve çifte standart örneği olduğunu yineledi.

Çavuşoğlu ve Bayramov, tarihin tahrif edilmesinin ve bunun siyasi amaçlarla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

GAFAROVA ÜZÜNTÜLERİNİ İLETTİ

Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u telefonla arayarak, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesinden duyduğu üzüntüsünü dile getirdi.

TBMM Başkanı Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Gafarova’nın kendisini telefonla arayarak, Biden’ın açıklamasından duyduğu üzüntüsünü aktardığını bildirdi.

Şentop, paylaşımında “Bu açıklamaların siyasi nitelikte olduğu, tarihi ve hukuki kıymetinin bulunmadığı, bölge barışına fayda sağlamayacağı hususlarında hemfikir olduğumuzu gördüm. Kıymetli Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova’ya incelikle ve hassasiyetle daima yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İHA-AA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X