Bakan Kurum: Yassıca Adaları’nı doğal haliyle koruyacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyaca ünlü Yassıca Adaları’nın yapılaşmaya açılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Bakan Kurum: Yassıca Adaları’nı doğal haliyle koruyacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından, Muğla’daki Yassıca Adaları’nın yapılaşmaya açılacağına dair iddialara ilişkin paylaşımda bulundu.

Fethiye’nin Göcek bölgesinde bulunan dünyaca ünlü Yassıca Adaları’nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını anlatan Kurum, yapılan denetimlerde Göcek koylarında ticari kazanç adına çevreyi kirleten kaçak işletmelerin faaliyetlerine son verildiğini ve kurulan barakaların da kaldırıldığını söyledi.

“Kültürel varlıkların tahribatının önüne geçilecek”

Bakan Kurum, çevre hassasiyeti ve sürdürülebilir kullanma ilkeleri dikkate alınarak vatandaşların temiz, düzenli ve ucuz hizmet alacakları yasal mevzuata uygun düzenlemeler yapıldığını vurgulayarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kıyı ve koylarımızda yaz boyu denetimler sıklaştırılarak devam edecek, kıyı işgallerinin önüne geçilecektir. Ayrıca Göcek koylarında mapa ve şamandıra sistemiyle yat ve teknelerin bağlanması düzenli hale getirilecek, böylece başta deniz çayırları olmak üzere deniz ekosistemi korunacaktır. Bu sistemle deniz ve kıyılardaki kültürel varlıkların tahribatının da önüne geçilecektir.”

AA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X