Bakan Tekin açıkladı; Sınıf geçmede 70 puan şartı!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı. Öğretmen atamaları ve açık öğretime geçişin zorlaştırılması konularına değinen Tekin, yeni dönemde 50 başarı puanının sınıf geçmede yeterli olmayacağını belirtti.

Bakan Tekin açıkladı; Sınıf geçmede 70 puan şartı!

Ülke TV’de kendisine sorulan soruları yanıtlayan Tekin, sınıf geçmede yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı.

Sınıf geçmede yeni düzenlemeyi anlatan Tekin, “Mevcut durumda bir öğrenci, birkaç dersten yüksek alarak 50 ortalamayı tutturduğunda diğer dersleri 50 altında bile olsa geçiyordu. Bir kısmından sorumlu geçiyordu, bir kısmından da ortalamadan geçiyordu. Biz bunu sınırlandırdık, belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe’den 70 alma zorunluluğu getirdik. 70 ortalamayı tutturamayan geçemeyecek.” diye konuştu.

Bakan Tekin, açık liselerdeki yeni düzenleme sonrasında gelinen son durumu da paylaştı. Sınavların online değil yüz yüze yapılacağını belirten Tekin; “Açık lise ile ilgili uygulamaya baktık. An itibariyle bizim tanımladığımız meşru gerekçeler, sebeplerle açık liseye kayıt yaptıran öğrenci sayısı çok azalmış durumda. Yaklaşık 10 bin kayıt yaptıran öğrenci var. Aldığımız tedbirin kamuoyunda pozitif karşılık bulduğunu ve doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Bu yıl açık lise sınavları da yüz yüze olacak.” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X