Bakanlık’tan karantina sürecine ilişkin yeni açıklama

Sağlık Bakanlığı: Uluslararası güncellemeler, ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

Bakanlık’tan karantina sürecine ilişkin yeni açıklama

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından “yakın temaslıların karantina süresine” ilişkin yapılan değişiklikler hakkında açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin anlık olarak takip edildiği ve rehberlere entegre edildiğine yer verildi. Açıklamada, “Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, salgın yönetiminde Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edildiği, tüm kararların tek önceliğinin vatandaşların sağlığı olduğu belirtilerek “Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır” denildi.

TRT Haber

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X