Başarı için düzenli ders çalışın

Yenişehir’de lise öğrencileri ve velilere yönelik gerçekleştirilen seminerde, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKB) büyütülmemesi gerektiği ifade edilirken, öğrencilerin ders çalışırken uymaları gereken kurallar anlatıldı.

Başarı için düzenli ders çalışın
HABERİ PAYLAŞ

GÜRHAN ADANA

Yenişehir Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileri ve velilere yönelik Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) Bilgilendirme ve Motivasyon Semineri gerçekleştirildi. Yenişehir Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’ndeki seminerde, YKS’de başarılı olabilmenin ayrıntıları anlatıldı.

YKS’nin abartılmamasını isteyen Okul Müdürü Mustafa Kiraz, bu sınavın hayat meselesi haline getirilmemesi gerektiğini ifade etti. Kiraz, derslere az da olsa sürekli ve düzenli çalışması gerektiğini kaydetti. Konuşmasında velilere de seslenen Kiraz, onlardan sorunun değil, çözümün bir parçası olmaları gerektiğini söyledi. Velilerden çocuklarına güvenmelerini isteyen Kiraz, ‘Çocuklarınızın kaygıları, sizlerin onlara farkına varmadan yaptığınız baskıyla daha da artacaktır. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun, çocuklarınızın derslerine çalışması konusundaki uyarılarınızda ölçüyü kaçırmayın’ diye konuştu.

‘ERTELEMEYİN’…

Okul Psikolojik Danışmanı Murat Çağlayan da, öğrencilerden ders çalışırken uymaları gereken kuralları anlattı. Çağlayan, ‘Öncelikle ertelemeyin. Bir işi tam yapın. Ayrıca, çok yarım iş yerine az tam iş yapın’ ifadelerini kullandı. Öğrencilerin ‘Çok çalışmam lazım’ diyerek paniğe kapıldığını, bunun sonucunda da yapamam duygusunun geliştiğini vurgulayan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

‘Az da olsa sürekli çalışın. Sakın hırsla çalışmayın. Zor işlerin zamanında yapılmayan işlerin birikmesiyle oluştuğunu unutmayın. Üniversite sınavı aslında zor bir sınav değil. Ancak zamanında yapılmayan çalışmalar yüzünden zor bir hale getiriyorsunuz. Son ana sıkıştırırsanız, bu yükü kaldırmanız o kadar güçleşir.’

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X