‘Başbakan ile görüştük’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi konusunda Davutoğlu ile görüştüklerini belirterek, “Öyle zannediyorum seçim bildirgesinde başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar” dedi.

‘Başbakan ile görüştük’

Cumburbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Slovenya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin “Sıkça dile getirdiğiniz ve artık bir ihtiyaç olarak tanımladığınız başkanlık sisteminin hükümetin seçim bildirgesine girdiği yönünde bilgiler geliyor. Ancak aynı zamanda Başbakan yardımcısının da bir açıklaması yansıdı medyaya, ‘alaturka mı olacak alafranga mı olacak, denge ve fren mekanizmaları nasıl hesaplanacak bunu da görmek lazım’ dedi. Acaba sizin kastettiğiniz başkanlık sistemi modelinin hükümetin programına giren uyumu konusunda herhangi bir soru işareti var mı kapsamında, bu açıklama ekseninde” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kim bu açıklamayı yaptı bilemiyorum” dedi. Aynı gazeteci, “Bülent Arınç’ın bu yönde açıklaması oldu” yanıtını verdi.

Erdoğan, soruya şu cevabı verdi:

“Ben başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarımı başbakanlığımın ilk anlarından itibaren değil, ta büyükşehir belediye başkanlığımdan itibaren bir siyasetçi olarak gündemde tutmuş bir insanım. Bunu da açıklarken hep şu örneği vermişimdir; ‘dünyanın neresinde başkanlık sistemi uygulanıyorsa, yarı başkanlık sistemi uygulanıyorsa, adeta biz bir arı maharetiyle hepsinden faydalı olanları alırız ondan sonra da kendi sistemimizi ortaya koyarız’ demişimdir.”

Erdoğan, son dönemlerde Cumhurbaşkanı seçimi kampanyası döneminde de başkanlık sistemi konusundaki görüşlerini ifade ettiğini hatırlatarak, Türkiye’nin kendi sistemini kurma iradesine ve kabiliyetine sahip bir ülke olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin bir “devletçik” veya bir “kabile devleti” olmadığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 tane yıldız var. Bunların her biri bir devleti ifade eder. Biz buralardan buraya gelmişiz. Güçlü bir devlet geleneğine sahibiz. Hele hele Osmanlı ile bu bir zirve yapmıştır. Burada şunu çok açık net söylemek durumundayım. Biz geçen hafta sayın Başbakan ile bunları konuştuk. Sayın Başbakan da başkanlık sistemiyle ilgili olarak bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını bayağı da detaylı ele almış, ben de bizzat orada kendim de okudum, kendi kanaatlerimi de ifade ettim ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar ve böylece hükümetimizin, iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir, bu orada yerini alacaktır. Bu tabii şahsen benim için çok çok olumlu bir gelişme.”

Yemen’e müdahale doğru değil

Erdoğan, Yemen’e düzenlenen askeri hava operasyonuyla ilgili, “Yemen konusu ile alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz Yemen’in toprak bütünlüğüne ait saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleleri yapanların Yemen’den çekilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettik. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran’dan iki farklı ses çıktı. Birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisini, bilemiyorum, ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil” dedi.

Kararı biz veririz

Bir gazetecinin, “İran’ın Yemen’deki varlığıyla ilgili çeşitli açıklamalarınız oldu ve İran yönetiminden de buna tepki geldi ve ziyaretinizi ertelemeniz gerektiğini söyleyenler oldu. Ziyaretle ilgili bir değişiklik var mı? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tabii bizim Yemen konusuyla alakalı yaptığımız açıklama biliyorsunuz. Yemen’in toprak bütünlüğüne olan saygımız sebebiyle bu toprak bütünlüğünün korunması, gerek içeride gerekse dışarıda yapılan bu müdahalelerin doğru olmadığı hususundadır. Dolayısıyla bu müdahaleyi yapanların Yemen’den çekilmesi gerekliliğini ısrarla ifade ettim. Şimdi bu konuyla ilgili olarak tabii İran’dan iki farklı ses çıktı, birincisi parlamentoda bir komisyon başkan yardımcısı veya herhangi birisi, bilemiyorum, ki bunlar benim muhatabım değil. Kaldı ki bizim ziyaretlerimizi de o tür kişiler belirleyecek değil, gideriz veya gitmeyiz bunun kararını verecek olan biziz.”

Erdoğan, şu anda programlarını aynen koruduklarının altını çizerek, “Ama Yemen’i de izliyoruz. Yemen’deki gelişmeler bizim için çok çok önemli, her türlü kararı vermemizi gerektirecek adımlar olabilir. Ama şu anda dediğim gibi programımızda herhangi bir değişiklik şimdilik söz konusu değil” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarının ardından özel uçak “TUR” ile saat 10.25’te Slovenya’ya gitti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X