1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Başköy arazileri tekrar satışta çıktı
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Başköy arazileri tekrar satışta çıktı

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Başköy’deki arazilerini yeniden satışa çıkardı.

Borç ödeme ve nakit akışına destek amacıyla satışı planlanan değişik büyüklükteki 6 parselden oluşan toplamda 175 dönümlük araziden Büyükşehir Belediyesi 150 milyon liranın üzerinde gelir hedefliyor.

Arazilerin satışı gerçekleşirse Büyükşehir Belediyesi ekonomik kriz ve borç stokuna bağlı olarak yaşanan mali sıkıntıyı kesmen aşmış olacak.

Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin Mali İşler Daire Başkanlığı’nın gözü Encümen’de 20 Kasım’da yapılacak satış ihalesine çevrili durumda.

Daha evvel de iki kez satışa çıkan arsalara müşteri bulanmamıştı.

Bu kez talipli çıkacak mı?

Bunu 10 gün sonra göreceğiz.

Büyükşehir Belediyesi buradaki arazinin bir bölümünü ise aldığı meclis kararı gereği kentsel dönüşüm mağdurlarının sosyal donatı alanı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ayırmıştı.

Sosyal donatı alanı eksiği yüzünden dönüşüm projeleri sekteye uğrayan site sakinleri Büyükşehir Belediyesi’nin Başköy’daki arazisinden yer satın alabilecekler.

Hem Büyükşehir Belediyesi’nin finans bürokratları hem de alacaklıların umutla beklediği satışlar umarız bu kez gerçekleşir.

Planlanan arazi satışların gerçekleşmemesinin biraz da yaşanan ekonomik krizle ilintili olduğunu ekleyelim.

 

Yıldırım’da dev satış

 

Söz yerel yönetimlerin gayrimenkul satışlarından açılmışken Yıldırım Belediyesi’nin de inşaatını tamamladığı Mevlana Mahallesi’ndeki Hümahatun Projesi’ndeki 335 konut, 116 dükkan ve işyeri arsasını daha satışa çıkardığını görüyoruz.

Yıldırım Belediyesi kısa bir süre önce de aynı projenin ilk etabındaki 87 konutun satışına başlamıştı.

Bu dev ikinci ihale ile projenin belediye elindeki kısmının büyük bölümü elden çıkmış olacak.

2+1 ve 3+1 dairelerle çeşitli büyüklükteki dükkan ve iş yeri arsaları da bu ihale kapsamında satışa çıkmış durumda.

Yıldırım Belediyesi Encümeni’nde 20 Kasım’da gerçekleştirilecek ihaleye bakalım katılımcı çıkacak mı?

Zira, tıpkı Büyükşehir gibi Yıldırım Belediyesi’nin de bugünlerde fazlaca nakit sıkışıklığı çektiği biliniyor.

 

Ortak limana doğru

 

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, Mudanya’daki deniz ulaşımından kaynaklı trafik sıkışıklığını büyük ölçüde ortadan kaldıracak girişim için harekete geçti.

Önceki gün BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar ile konuşurken, BUDO’nun Güzelyalı’da mülkiyeti Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, fakat kullanım hakkı İDO’da bulunan limandan kalkması için İstanbul’da bir görüşme yapacaklarını söyledi.

Çapar, iki şirketin Güzelyalı’da aynı limanı kullanma konusunun daha evvel gündeme geldiğini, İstanbul’da Kabataş’ta yapımı süren Martı projesinin tamamlanmasıyla birlikte buranın da ortak kullanılacağını anlattı.

Çapar ayrıca BUDO’nun Güzelyalı’ya yanaşıp kalkmasıyla birlikte Mudanya’nın trafiğinini de büyük ölçüde rahatlayacağını bildirdi.

Çapar, İDO yöneticileriyle yapacakları görüşmelerden olumlu bir sonuç beklediğini de vurguladı.

BUDO bu girişimiyle zaten Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetindeki bir limanı ortak kullanmak suretiyle yeni bir liman yatırımı yapmamış olacak. Çapar ayrıca Mudanya Limanı’nın da yine yük taşıma için kullanılmaya devam edileceğini aktardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.