Beyaz Saray’da kritik randevu

Erdoğan, Trump’la bugün ilk kez yüz yüze görüşecek. Beyaz Saray’da gerçekleşecek kritik buluşmada ana gündem, YPG’ye verilen ağır silahlar ve Gülen’in iadesi.

Beyaz Saray’da kritik randevu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin’deki temaslarını tamamlayarak ABD’ye gitti. Erdoğan bugün Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelecek. Kritik görüşmenin en önemli gündemi, ABD yönetiminin YPG’ye ağır silah desteği ve Fethullah Gülen’in iadesi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump ilk kez yüz yüze görüşecek. Kritik görüşme Beyaz Saray’da gerçekleşecek. Erdoğan-Trump randevusunun en önemli gündem başlığını, ABD yönetiminin YPG politikası oluşturuyor. Görüşmede bu konunun enine boyuna ele alınması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede YPG’ye silah yardımı yapılmasının Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturduğunu Trump’a anlatacak. Karardan duyulan rahatsızlığı dile getirecek. Erdoğan daha önce YPG’lilerle poz veren ABD askerlerinin fotoğralarını da Trump’a göstereceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rakka operasyonunun YPG ile değil Fırat Kalkanı Harekat’ında olduğu gibi ılımlı muhaliflerle yapılması gerektiğini bir kez daha dile getirecek. ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta YPG’ye doğrudan ve gelişmiş silah yardımı yapılmasına onay vermişti.

İNCİRLİK DE MASADA…

Kritik görüşmede, İncirlik Üssü’nün DAEŞ karşıtı koalisyonun kullanımına kapatılmasının gündeme gelmesi beklenmiyor. Türkiye tarafının böyle bir tutum içinde olmayacağı belirtiliyor. Ankara açısından İncirlik’in, ABD’nin ve diğer müttefiklerin hareketliliğini izlemek için önemli olduğu ifade ediliyor.

FETHULLAH GÜLEN’İN İADESİNİ İSTEYECEK

İki liderin görüşmesinde ele alınacak diğer kritik başlık ise Fethullah Gülen’in iadesi olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’tan Gülen’in geçici olarak tutuklanmasını ve Türkiye’ye iade edilmesini isteyecek. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu konuşu görüşmek için geçen hafta Washington’u ziyaret etti. ABD’li mevkidaşı Jeff Sessions’la bir araya gelen Bozdağ, Gülen’le ilgili yeni dosyalar sundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X