Bir zamanlar altın değerindeydi! Şimdi tercih edilmiyor…

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, üniversite yerleştirme sonuçları sonrası ortaya çıkan ilginç bir veriyi daha bugünkü köşesinde paylaştı…

Bir zamanlar altın değerindeydi! Şimdi tercih edilmiyor…

Özdal, yazısında dikkat çeken şu bilgileri verdi:

YKS sınav sonuçları eğitimde geldiğimiz noktayı gösteriyor.

Geçen haftadan bu yana YKS sonuçlarıyla ilgili sarsıcı gördüğüm verileri paylaşıyor, boş kalan kontenjanları yazıyorum.

Mesela Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden Uludağ Üniversitesi’nde 6 bölüm boş kalmıştı.

Dün gazetede İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Sube Saymanı Cevat Şahin ve basın danışmanı Sebile Çetin konuğumuz oldu.

Konuklarımızla inşaat mühendislerinin durumunu konuşurken, Cevat Şahin ilginç bilgiler verdi:

Benim mezun olduğum dönemde  inşaat mühendisliği bölümlerine girmek için bir aday en az 60 bininci olması gerekiyordu. Bugün ise sınavda 300 bininci olan adaylar rahatlıkla bir inşaat mühendisliği bölümüne girebiliyor.

Şube Başkanı Mehmet Albayrak ise devam etti:

Bu yıl inşaat mühendisliği bölümlerinin yüzde 32’si boş kaldı. Yani adaylar tarafından tercih edilmedi. 6 yıl işsizliği ötelemek için her kente birden fazla üniversite açma politikasının sonucu budur.

Albayrak; İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük kentlerin üniversitelerinde kontenjanların dolduğunu ancak Balıkesir, Kütahya Dumlupınar, Bilecik Şeyh Edebali gibi köklü üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümlerinin boş kaldığını belirtti.

Efendim konuklarımın da söylediği gibi, siyasi kaygılarla üniversite sayısı her geçen arttı  ve apartman altlarında dahi öğrenim yapan vakıf üniversitelerinin önünü açıldı.

Sonuç: Bir zamanlar altın değerinde olan inşaat mühendisliği bölümlerinin yüzde 32’si boş kaldı.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X