Bursa için geçmişe vefa, geleceğe de borç: Memleket Hastanesi dönüşü için ilk adım

Geçen yıl Şehir Hastanesi açılırken taşınan ve bu nedenle kapatılan Bursa Devlet Hastanesi’nin, ilk adı Memleket Hastanesi olarak yeniden açılması yolunda ilk resmi adım atıldı. Sağlık Bakanlığı deprem riski olan tarihi binanın restorasyonu için proje ihalesi yaptı. 14 firmanın katıldığı ihalenin fiyat ve yeterlilik değerlendirmesini sürdüren Bakanlık, hastaneyi 400 yataklı olarak kente yeniden kazandıracak. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Bursa için geçmişe vefa, geleceğe de borç: Memleket Hastanesi dönüşü için ilk adım

Açılış tarihi 1952… Öncesi ise, 1862 yılında dönemin Bursa Valisi olan Ahmet Vefik Paşa’nın bugün park olan sur üstünde yaptırdığı hastaneye dayanıyor.

İnşaatında Bursa halkının imece usulüyle çalıştığı Türkiye’nin ilk Memleket Hastanesi uzun yıllar kentin tek hastanesi olarak hizmet verdi.

O nedenle…

Belli bir yaşın üstünde olup yolu Bursa Devlet Hastanesi’nden geçmeyen yok. Kiminin güzel ve mutlu, kiminin acılı olmak üzere büyük kesimin anıları var.

Geçen yıl…

Şehir Hastanesi açılırken kapatılıp taşınmasına karar verilince herkes üzüldü. Yeniden açılması ve kent merkezine sağlık hizmeti vermeye devam etmesi için Bursa’da istek dile geldi.

Özellikle muhalefet partileri bu isteği sık sık tekrarladı.

Bunun üzerine…

Doktorluk yaşamına Bursa Devlet Hastanesi’nde başlayan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin kentteki beklenti ve isteği Ankara’ya taşıdı, takipçisi de oldu.

Nitekim…

4 Ağustos’ta Bursa Şehir Hastanesi açıldıktan sonra Bursa’ya müjdeyi verdi:

“Depremsellik sorunu olan bina restorasyonu yapılıp yenilenecek. Kentin anılarının yaşadığı bina Memleket Hastanesi olarak Bursa’ya yeniden sağlık hizmeti verecek.”

Açıklamalarında, 400 yataklı hastane olacağı bilgisini de duyurdu.

İşte…

Yeniden açılma süreci böyle başlayan Memleket Hastanesi için önemli bir gelişme yaşandı. Daha açık söylemek gerekirse, ilk resmi adım atıldı.

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X