Bursa ‘kırmızıya’ dayandı! Hangi yasaklar yolda?

Bakanlığın açıkladığı haritaya göre vaka oranı yüz binde 97,14’e çıkan Bursa’yı zor günler bekliyor. Günlük vaka sayısı 450’lere yaklaştı…

Bursa ‘kırmızıya’ dayandı! Hangi yasaklar yolda?

Koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamaların, illerin haftalık vaka durumuna göre gevşetilmesiyle sarı listede bulunan Bursa’da, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre oran, yüz binde 97,14’e ulaştı.

Yani günlük sayı 420 civarına yükselirken, haftalık 2900-300 arasına çıktı…

Geçen hafta açıklanan tabloya göre Bursa; yüz binde 78,47’ydi… Yani günlük ortalama, 340, haftalık ortalama ise 2 bin 370’di.

Bir önceki hafta açıklanan tabloya göre Bursa, yüz binde 58,55’di. Yani günlük 240’larda haftalık ortalama ise 1740’dı.

Renklere göre açıklanan tablonun ilk haftasında ise yüz binde 49.70’lik orala ciddi bir başarı oranı yakalayan Bursa’da günlük vaka oranı 210, haftalık ortalama ise 1470’di.

Yani 3 hafta önce ‘orta risk’ kategorisinde olan Bursa’da kısıtlamaların gevşetilmesiyle oranlar, neredeyse yüzde 100 artarak ‘çok yüksek riskli iller’ kategorisi sınırına geldi. Yalnızca 3 haftada vaka oranı ciddi bir şekilde artan şehri zor günler bekliyor.

Bursa önümüzdeki hafta açıklanması beklenen yeni risk haritasında ‘Kırmızıé kategoriye girdiği takdirde;

Pazar günleri sokağa çıkma yasağı

Ortaokullarda 5-6-7. sınıflar, liselerde de 8-9-10. sınıflar yeniden online eğitim

Restoran, cafe, lokanta ve benzeri işletmeler yenidn kapanacak

Halı saha ve yüzme havuzları kapanacak.

Genel kurullar yapılamayacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X