Bursa Milletvekili’nden sert sözler! Savcıları göreve davet etti…

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, bugünkü köşesinde CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr Yükesl Özkan’ın meclis kürsüsünden yaptığı sert eleştirilere yer verdi…

Bursa Milletvekili’nden sert sözler! Savcıları göreve davet etti…

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Balkanlar Türkiye için her dönem önem arz eden bir coğrafya.

Gerek tarihten gelen bağlar gerek burada

yaşayan evlad-ı fatihan gerekse ülkemize göç etmiş soydaşlarımız açısından Balkan ülkeleriyle ilintimizin kopması mümkün değil.

Önceki gün CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan’ın parlamentoda söz alarak hükümetin Balkan politikasına sert eleştiriler yönelttiğini gördük.

TBMM kürsüsünde söz alan Prof. Dr. Özkan, uluslararası ilişkilerin her zaman mütekabiliyet esaslı olduğunu hatırlatmış, ancak son dönemlerde bu ilkelerin ülkemiz adına hayata geçirilmediğini iddia etmiş.

Özkan, konuşmasında, Türkiye’deki azınlık vakıf malları iade edilirken, ‘tutarsız’ olarak adlandırdığı dış politikalar nedeniyle Balkan ülkelerinde talan edilen Türk-Müslüman azınlık vakıf mallarının iadesinin halen yapılamadığını vurgulamış.

Yunanistan Başbakanı’ın Batı Trakyadaki Türk azınlık okullarında çocuklarına ‘Yunan çocukları’ demesine tepkisiz kalınmasını da eleştiren Özkan, sözü Bulgaristan’dan zorunlu göçe maruz kalan soydaşlarımıza da getirmiş.

Todor Jivkov döneminde, ikinci dünya savaşı sonrası en büyük göçün gerçekleştiğini anlatan Özkan sözlerini söyle sürdürmüş;

“70 günde yaklaşık 400 bin Bulgaristan Türk’ü doğdukları topraklardan koparılarak göçe zorlanmıştır. O karanlık dönemlerdeki insan hakları ihlalleri hala aydınlatılmamıştır. Dönem dönem göç anlaşmalarıyla ve zorunlu göç gibi değişik yollara anavatana gelen soydaşlarımızla ilgili başta Bulgaristan ve Yunanistan ile sosyal güvenlik anlaşmaları hala yapılamamıştır. Binlerce kişinin mağduriyeti devam etmektedir.

Prof. Özkan, Akçakoca Müftüsü’nün Selanik Türkleri için sarf ettiği sözleri deırkçı çıkış’ olarak tanımlamış ve sert biçimde eleştirmiş.

Ülkeyi kurtaran Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Selanikli olduklarını vurgulamış.

Özkan son olarak Balkan göçmenleri için yapılmış ırkçı söylemleri kınadığını bildirip, savcıları göreve davet etmiş.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X